Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

A może drzwi wahadłowe?

Drzwi wahadłowe, u nas często też nazywane kowbojskimi lub westernowymi, to specyficzny rodzaj drzwi wewnętrznych. Stosowane są najczęściej w miejscach, gdzie trzeba oddzielić od siebie dwa pomieszczenia w sposób jak najmniej utrudniający przemieszczanie się pomiędzy nimi. Ich zasada działania polega na tym, że dzięki specjalnym zawiasom, mogą być otwierane zarówno przez pchnięcie, jak i pociągnięcie do siebie. Po przejściu osoby skrzydło lub skrzydła samoczynnie wracają do pozycji wyjściowej.

Zastosowanie

Ze względu na warunki klimatyczne, drzwi wahadłowe w naszym kraju wykorzystywane są jako wewnętrzne. Najczęściej spotykamy je w restauracjach, pubach, szpitalach, a także innych budynkach użyteczności publicznej. Zazwyczaj są to wersje dwuskrzydłowe, ale czasem spotyka się również jednoskrzydłowe.

Drzwi wahadłowe są skonstruowane w ten sposób, że ich skrzydła otwierają się swobodnie w obie strony. Nie ma potrzeby każdorazowego ich zamykania, gdyż samoczynnie wracają na swoje zasadnicze pozycje. Jest to doskonałe rozwiązanie tam, gdzie szybkie przejście z jednego pomieszczenia do drugiego bywa doceniane, a nawet wskazane. Takim przykładem są przede wszystkim szpitale, przychodnie, domy opieki społecznej, a także wspomniane wcześniej restauracje i puby, gdzie obsługa często ma zajęte obie ręce talerzami i musi sprawnie i bezpiecznie wnieść je na salę.

Materiał wykonania

Tego rodzaju drzwi kojarzą nam się ze stylowymi, drewnianymi drzwiami z westernowych saloonów. Jednak współcześnie są to raczej pełnowymiarowe drzwi wykonywane z różnych materiałów. Wszystko zależy od miejsca, w jakim są wykorzystywane. W pubach czy restauracjach można spotkać stylowe drzwi z drewna, materiałów drewnopodobnych lub z plastiku. W szpitalach i tym podobnych placówkach mogą to być drzwi szklane, metalowe lub z plastiku. Natomiast w budynkach przemysłowych najczęściej wykorzystuje się drzwi wahadłowe metalowe.

Zalety i wady

O zaletach tych drzwi zostało już wspomniane wyżej. Największą jest to, że z łatwością się otwierają, co ułatwia szybkie przejście pomiędzy nimi bez konieczności używania rąk, które mogą być zajęte popychaniem wózka, łóżka szpitalnego czy tez przenoszeniem naczyń. Doceniają je również osoby niepełnosprawne mające problemy z poruszaniem się.

Zdecydowanym minusem jest znacznie większa przestrzeń potrzebna do ich otwarcia (dotyczy bowiem obu stron) oraz to, że nie nadają się do całkowitego ich zabezpieczenia przed niechcianymi gośćmi. Bywają także utrudnieniem, kiedy nagle usiłuje się nimi przedostać duża liczba osób, bo mogą być popychane z obu stron jednocześnie, a więc zostać w konsekwencji unieruchomione.

Wybrać czy nie wybrać?

Zależy do jakich pomieszczeń. Na pewno nie nadają się u nas jako drzwi wejściowe. Nie bardzo także do pokojów czy salonów. Natomiast jeśli mamy restaurację, kawiarnię, klub czy pub, to warto rozważyć ich zamontowanie. Także szpital, przychodnia, firma czy fabryka, to całkiem dobre miejsca na lokalizację drzwi wahadłowych.

Zobacz także:

Drzwi harmonijkowe

Drzwi przesuwne

Drzwi automatyczne

Drzwi techniczne – do hal, magazynów, wind, garaży, piwnic i kotłowni

Drzwi metalowe

Drzwi do kuchni

Zostaw komentarz