Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Daszki nad drzwi

Obraz domownika lub gościa podbiegającego do drzwi i chroniącego się przed deszczem pod zadaszeniem, zanim wejdzie do środka, jest dość częstym i naturalnym widokiem. W drugą stronę wygląda to tak, że wychodząc na deszcz zatrzymujemy się pod daszkiem, aby otworzyć parasol i dopiero później udać się w drogę. Zadaszenia chronią również drzwi i użytkowników przed śniegiem i słońcem. Poza tym pełnią rolę dekoracyjną wejścia do domu czy innego budynku.

Daszek, ale jaki?

Rozwiązań jest naprawdę mnóstwo. W zasadzie wszystko zależy od stylu i wyglądu domu lub budynku, upodobań jego właścicieli oraz zasobności ich portfela. Wybierać można pośród różnych materiałów, wielkości, kształtów i kolorów. Zadaszeniem może być również balkon lub taras nad wejściem, co jest dość praktycznym i popularnym rozwiązaniem. Niestety związane jest z całym projektem domu.

Materiały na daszki

Najczęściej zadaszenia na drzwi wykonywane są na zasadzie konstrukcji drewnianej lub metalowej. Przykrywa się je deskami lub płytami wiórowymi, a na wierzchu mocuje się papę termozgrzewalną, gonty bitumiczne, blachę, dachówki lub płyty faliste.

Innym rozwiązaniem są daszki na konstrukcjach aluminiowych i stalowych, gdzie pokryciem bywa tworzywo sztuczne, szkło hartowane, dachówki lub płyty akrylowe i poliwęglanowe.

Producenci oferują również bardzo bogaty asortyment gotowych daszków w bardzo różnym stylu. Są zadaszenia proste, spadziste półokrągłe, łamane, łukowate. Mogą być w zestawie z rynnami i bocznymi osłonami od wiatru. Każdy na pewno może wśród propozycji znaleźć coś odpowiedniego w sam raz dla swojego wejścia. Gotowe daszki o lekkiej konstrukcji montuje się w prosty sposób na ramach lub odciągach do ścian za pomocą kołków rozporowych. Najczęściej do tego zadania nie jest potrzebny żaden fachowiec.

Daszek nad drzwiami

Konieczny choć lekki spadek

Daszek, aby spełniał poprawnie swoją funkcję, musi być wykonany z 3-5% spadkiem. Chodzi, oczywiście, o prawidłowe odprowadzanie wody. Ściany w miejscach zetknięcia z daszkiem powinny być zabezpieczone przed ściekającą wodą. Najpopularniejszym sposobem na to jest zastosowanie fartuchów z blachy lub profili bitumicznych. Uzależnione jest to o rodzaju pokrycia daszku. Przy lekkich konstrukcjach zadaszenia producenci proponują specjalne uszczelki gumowe, silikonowe lub z pianki poliuretanowej.

W zgodzie z prawem budowlanym

Z powodu bezpieczeństwa osób, które będą przechodziły i zatrzymywały się pod zadaszeniem, prawo budowlane narzuca tu pewne normy. I tak daszki o lekkiej konstrukcji można montować tylko w niskich budynkach, które nie przekraczają 12 m wysokości lub mających jedynie dwie kondygnacje nad ziemią. Budynki o wyższej strukturze muszą być zaopatrzone w daszki o mocniejszej konstrukcji i solidnym wypełnieniem blachą stalową lub szkłem hartowanym. Chodzi o to, że na takie zadaszenie mogą spadać większe ciężary (np. nagromadzony zimą mokry śnieg lub sople na dachu). Muszą więc one wytrzymać upadek ciężaru około 50 kg z wysokości 12 i więcej metrów.

O tym, że daszek jest niezbędny, nie trzeba nikogo przekonywać. Pamiętajmy jednak, aby odpowiednio podejść do jego wyboru. Dobierzmy go zgodnie ze stylem architektonicznym oraz prawem budowlanym, prawidłowo zamontujmy, a będzie nam długo służył.

Zobacz także:

Drzwi antywłamaniowe

Drzwi do piwnicy, kotłowni, garderoby i na strych

Drzwi zewnętrzne – drewniane czy z PVC?

Drzwi zewnętrzne – rodzaje

Najlepsze drzwi na taras, patio i balkon

Progi i uszczelki drzwiowe

Drzwi wahadłowe

Zostaw komentarz