Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Dobór koloru drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne stanowią niezwykle istotny element każdego domu i mieszkania. Posiadają wiele niewątpliwych zalet, a do najważniejszych można zaliczyć zabezpieczenie przed nadmiernym hałasem, uciążliwym zapachem, tworzenie poczucia bezpieczeństwa i intymności. Ponadto odgrywają szczególną rolę dekoracyjną – wpływają na styl wnętrza, porządkują przestrzeń oraz zdobią mieszkanie. Drzwi wewnętrzne będą prawdziwą ozdobą wnętrza tylko pod warunkiem, że będą z nim prawidłowo się komponowały.

Kolor drzwi

Dobór koloru drzwi wewnętrznych można przeprowadzić na 2 zasadnicze sposoby. Pierwszy sposób polega na dobraniu koloru drzwi do podłogi. Identyczna kolorystyka obu tych elementów, szczególnie efektownie prezentuje się, gdy parkiet jest ciemny (z drewna egzotycznego).

Drugim możliwym sposobem jest dobranie kolorystyki drzwi wewnętrznych do okien. Okna drewniane to bardzo ważny element, który powinien zostać uwzględniony przy wybieraniu drzwi. Oczywiście kolor drzwi nie musi odzwierciedlać w 100% koloru okien. Optycznie okna wydają się koloru odrobinę ciemniejszego niż są w rzeczywistości ze względu na fakt, że oglądamy je pod światło. Drzwi nawet z identycznego drewna wydają się jaśniejsze ze względu na inne warunki świetlne w których je oglądamy. Uwzględniając te zjawisko możemy wybierać drzwi nawet trochę różniące się odcieniem od okien. Częstą praktyką jest wybieranie drzwi w odcieniu nieznacznie ciemniejszym w stosunku do okien.

Drzwi drewniane

Możemy zakupić drzwi wewnętrzne w kolorze naturalnym lub podbarwionym. Konkretny kolor drzwi silnie determinowany jest od sposobu zabezpieczenia. Odcień drewna olejowanego będzie się zasadniczo różnił od lakierowanego. Różnice w odcieniu są zauważalne nawet w przypadku lakierów bezbarwnych różnych marek.

Decydując się na odcienie bardzo zbliżone, warto zdecydować się na ten sam gatunek drewna. Należy liczyć się z faktem, że nawet ten sam gatunek drewna może mieć nieznacznie inny odcień i trzeba będzie włożyć pewien wysiłek w jego podbarwienie.

W przypadku, gdy drewno posiada słoje jaśniejsze i ciemniejsze, należy poszukać koloru pośredniego. Możemy również zdecydować się na wariant w którym główną rolę będzie odgrywał kontrast. Z powodzeniem na zasadzie kontrastu możemy połączyć drewno ciemne (merbau, ipe, wenge) z drewnem jasnym (klon, brzoza, jesion, koto).

Drzwi do białych okien

Białe okna są zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem, jaki jest montowany w Polsce. Większość deweloperów standardowo montuje ten rodzaj na wszystkich budowanych osiedlach. Oczywiście białe okna mogą również od samego początku stanowić zamysł właściciela domu. Drzwi drewniane w takim wypadku również mogą ładnie się prezentować pod warunkiem dopasowania ich do koloru podłogi. Dobrym rozwiązaniem jest również zamontowanie drewnianych żaluzji do białych okien, dzięki czemu będą lepiej pasowały do drewnianych drzwi.

Drzwi wewnętrzne będą lepiej pasowały do białych okien, jeśli obramujemy je białymi opaskami. Obramowanie drewnianych drzwi, białymi cokołami pozwoli w efektowny i nie inwazyjny sposób nawiązać do okien. Paski mogą przykładowo zostać wykonane z płyty gipsowej. Jak widać nie musimy do białych okien zawsze dopasowywać białych drzwi.

Dobór koloru drzwi wewnętrznych powinien być przemyślany, ale nie bójmy się stosować nowatorskich rozwiązań.

Zobacz także:

Drzwi fornirowane i lakierowane

Wybieramy drzwi pokojowe

Jak zamontować drzwi?

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Producenci drzwi

Zostaw komentarz