Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Dobre drzwi przeciwpożarowe

Wszelkie budynki użyteczności publicznej, zwłaszcza te, gdzie często przebywa jednocześnie bardzo duża liczba ludzi, muszą spełniać kilka norm bezpieczeństwa. Jednym z nich jest wyposażenie w odpowiednie drzwi przeciwpożarowe. Wymogi te mają na względzie uniknięcie ryzyka pożaru oraz wyeliminowania wszelkich zagrożeń związanych ze sprawną ewakuacją ludzi. Drzwi przeciwpożarowe spełniają więc tu zasadniczą rolę. Należy jednak nabyć i właściwie zamontować odpowiednią kategorię drzwi.

Jakie powinny być drzwi przeciwpożarowe?

Aby zostały za takie uznane, muszą spełniać bardzo konkretnie wymogi. Ich zadaniem jest bowiem tuż po ogłoszeniu alarmu pożarowego, zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia i dymu. Swoje zadanie spełniają tylko wtedy, gdy są odpowiednio zbudowane i zamontowane.

Drzwi przeciwpożarowe klasyfikuje się według kilku kryteriów, a mianowicie ze względu na szczelność ogniową, izolacyjność ogniową, szczelność na dym oraz promieniowanie. Na rynku spotyka się różne typy drzwi skutecznie chroniące przed wymienionymi zagrożeniami. Mogą być wykonane z blachy (drzwi płaszczowe), z drewna lub profili aluminiowych ewentualnie stalowych. Drzwi płaszczowe najczęściej wykorzystywane są jako boczne wyjście z budynków, a jako wewnętrzne są montowane tam, gdzie nie przeszkadza ich mało reprezentacyjny wygląd.

Drewniane drzwi przeciwpożarowe najchętniej wybierają właściciele hoteli, restauracji, pensjonatów, gdzie konieczne jest połączenie ich właściwości technicznych z estetyką.

Natomiast drzwi profilowe wykonywane z profili aluminiowych bądź stalowych najczęściej trafiają do urzędów, instytucji i innych budynków użyteczności publicznej. Bardzo często są przeszklone szkłem ognioodpornym albo szyldem.

Zdecydowana większość drzwi chroniących przez zagrożeniem ogniowym wyposażona jest dodatkowo w samozamykacz. Wyręcza on ludzi przed samodzielnym ich zamykaniem, a tak naprawdę nie pozwala zapominalskim i leniwym na pozostawianie ich uchylonych lub wręcz całkiem otwartych.

Drzwi przeciwpożarowe w domach prywatnych

Jeszcze do niedawna tego typu drzwi kojarzyły się nam zawsze z budynkami publicznymi. Ostatnio jednak coraz chętniej nabywają je i montują we własnych domach osoby prywatne. Jest to wynik zdrowego rozsądku, przewidywalności, ale i wymagań ubezpieczycieli. Z całą pewnością ma wpływ na mniejsze skutki zniszczeń w razie pożaru.

Zakup i montaż takich drzwi jest jednorazowym wydatkiem, który poprawia bezpieczeństwo na długie lata. Dzięki drzwiom przeciwpożarowym, jakie znajdują się w domu czy mieszkaniu, podczas zagrożenia domownicy mogą skutecznie odgrodzić się od źródła ognia i dymu oraz zyskują znacznie więcej czasu na ewakuację lub wezwanie pomocy z odgrodzonego miejsca.

Jeśli chodzi o drzwi przeciwpożarowe montowane w prywatnych posesjach, to bardzo często służą one również jako ochrona przed włamaniem. Dlatego warto przed ich nabyciem sprawdzić atesty zarówno te odnośnie ochrony przed ogniem, jak i przed włamaniem. A montaż powierzajmy tylko doświadczonym i sprawdzonym fachowcom.

Czy mogą być estetyczne?

Nowoczesne drzwi przeciwpożarowe mogą być także atrakcyjne pod względem wyglądu. Często nawet możemy się nie domyślać, że  już w wielu domach, a nawet instytucjach publicznych wiele z obowiązkowych drzwi chroniących przed ogniem prezentuje się na tyle atrakcyjnie, że mogą się wcale nie wyróżniać spośród innych. Producenci naprawdę stają na wysokości zadania i bez większego trudu można znaleźć coś odpowiedniego do każdego wnętrza.

Wymogi bezpieczeństwa

Instalacja i rozmieszczenie tego rodzaju drzwi nie może być przypadkowa. Właściwie we wszystkich przypadkach powinna być konsultowana ze służbami przeciwpożarowymi. Szczególnie skrupulatnie powinni do tego podchodzić projektanci, budowlańcy oraz zarządzający budynkami użyteczności publicznej. Tutaj przepisy są bardzo restrykcyjne i w przypadku kontroli mogą posypać się surowe kary. Wynika to z tego, iż drzwi przeciwpożarowe stanowią jeden z najbardziej istotnych czynników określania stopnia bezpieczeństwa danego obiektu. Obecnie już żaden budynek nie może zostać odebrany i zatwierdzony do użytku, bez w pełni spełnianych norm bezpieczeństwa, także tego związanego z zagrożeniem ogniem.

Jak widać temat jest jak najbardziej poważny. Należy podejść do niego z największą uwagą i skrupulatnie przyjrzeć się nakazom i radom fachowców. Zawsze wyjdzie to na dobre, a w momencie realnego zagrożenia może uratować życie i zdrowie wielu ludzi.

Zobacz także:

Drzwi antywłamaniowe

Drzwi fornirowane i lakierowane

Drzwi zewnętrzne – drewniane czy z PVC?

Drzwi dwuskrzydłowe – wewnętrzne i zewnętrzne

Dobór koloru drzwi wewnętrznych

Renowacja, odnawianie i malowanie drzwi

Zostaw komentarz