Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Drzwi balkonowe i tarasowe

Drzwi balkonowe i tarasowe spełniają bardzo ważną rolę. Łączą wnętrze domu czy mieszkania z jego zewnętrzną częścią. Jeśli znajdują się na parterze mogą także służyć jako drzwi wyjściowe na taras, patio, a w konsekwencji do ogrodu. Muszą więc być zarazem dekoracyjne, praktyczne i bezpieczne. I trzeba przyznać, że producenci stają na wysokości zadania, gdyż oferta, jaką można znaleźć na rynku jest bardzo bogata. Bez większego trudu da się odnaleźć optymalne drzwi dla każdego klienta.

Rodzaje drzwi balkonowych

Jeszcze do niedawna najpopularniejszymi drzwiami prowadzącymi na balkon lub taras były tradycyjne drzwi rozwierne.

  • Drzwi rozwierne – mogą być jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Otwierają się do środka pomieszczenia, zabierając tym samym część wolnej przestrzeni.
  • Drzwi przesuwne – otwierają się przez przesuwanie skrzydła w prowadnicach równolegle do ściany. Dzięki temu mechanizmowi nie zajmują przestrzeni w pobliżu. Takie drzwi mogą otwierać się na różne sposoby: mogą być tylko przesuwne, podnoszone i przesuwne, uchylne i przesuwne. Ich plusem jest również fakt, iż nie wymagają montowania w nich progu, co ułatwia poruszanie się osobom starszym, małym dzieciom czy niepełnosprawnym.
  • Drzwi harmonijkowe (składane) – jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Właściwie to takie drzwi otwierają się kaskadowo. Składają się z dwóch części, jedno skrzydło jest rozwierne lub uchylno-rozwierne, a drugie skrzydło (lub kilka skrzydeł) otwiera się na sposób harmonijkowy przesuwając się na specjalnych prowadnicach.

Materiał wykonania

Drzwi balkonowe lub tarasowe wykonywane są z różnych materiałów. Najczęściej jednak są to:

– tworzywo sztuczne – z którego powstają ramy i ościeżnice. Dostępne w wielu kolorach, łatwe w utrzymaniu czystości, odporne na wpływ czynników atmosferycznych.

– drewno – przeważnie sosna lub dąb. Wymagają odpowiedniej impregnacji co kilka lat.

– aluminium – trwałe, praktyczne, łatwe w użytkowaniu.

Ciekawe rozwiązania

Nowoczesne technologie i rozwiązania pozwalają projektantom na coraz bardziej funkcjonalne i atrakcyjne estetycznie propozycje drzwi balkonowych. Dotyczy to chociażby możliwości konstruowania drzwi o dużych przeszkleniach, niskich progach, zdalnym sterowaniu, stosowanie systemu mikrowentylacji czy zabezpieczeniu antywłamaniowym.

Drzwi balkonowe i tarasowe otwierają się przede wszystkim od wewnątrz i zazwyczaj po tej stronie znajduje się klamka. Producenci jednak od jakiegoś czasu oferują również drzwi, które można otwierać i zamykać z obu stron. Drzwi balkonowe rozwierno-uchylne mogą na przykład zostać wyposażone jeszcze w inne dodatki poprawiające ich funkcjonalność.  Chociażby w zatrzask  balkonowy, który pozwala na przymknięcie skrzydła od strony zewnętrznej. Chroni on przed tak częstym zatrzaskiwaniem się ludzi wychodzących na balkon, którzy potem nie mogą samodzielnie otworzyć drzwi i wrócić do środka. Dzięki takiemu zatrzaskowi wystarczy tylko lekko pchnąć i skrzydło się otwiera. Z kolei hamulec funkcji rozwiernej pozwoli na zablokowanie drzwi w pozycji otwartej, zapewniając wymianę powietrza bez obawy o ich zatrzaśnięcie w wyniku nagłego podmuchu powietrza.

Dużo światła

Lubimy wpuszczać do naszych domów i mieszkań dużo światła. Razem z nim pojawia się w nas dodatkowa energia do życia, radość, dobry humor i wiele innych pozytywnych emocji. W obecnych czasach możemy to robić z dużo większą łatwością. Dzieje się tak dzięki producentom, którzy oferują szeroką gamę przeszkleń balkonowych i tarasowych w postaci nowoczesnych drzwi oraz dzięki projektantom, którzy profesjonalnie wkomponowują je we wnętrzu.

Mamy do wyboru wiele modeli drzwi, które tworzą większą powierzchnię za szkłem. Dzięki niej przestrzeń salonu czy pokoju wydaje się większa i jaśniejsza. Istotne jest również to, że mimo dużych powierzchni przeszklonych, wnętrze nie traci na ciepłocie. Szkło i materiały, z jakich się wykonuje takie duże szklane drzwi mają większą wytrzymałość, stabilność oraz lepszy współczynnik izolacji termicznej i – często – akustycznej.

Trudny wybór

Wybór drzwi na balkon lub na taras okazuje się więc bardzo ważny. Ma wpływ na ostateczny efekt wyglądu salonu czy pokoju, a także na to, jak prezentuje się ściana i okno od zewnątrz. Spełniają więc funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Dobrze jest przyłożyć się do tego zadania, jakim jest wybór najlepszych dla nas drzwi. Odwdzięczą się piękną perspektywą, słońcem oraz przestrzenią.

Zobacz także:

Najlepsze drzwi na taras, patio i balkon

Drzwi zewnętrzne – drewniane czy z PVC?

Daszki nad drzwi

Drzwi antywłamaniowe

Drzwi wejściowe

Zawiasy i klamki drzwiowe

Zostaw komentarz