Najnowsze artykuły

Kalendarz

Luty 2021
P W Ś C P S N
« Lut    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Drzwi do piwnicy, kotłowni, garderoby i na strych

Wybór drzwi wejściowych oraz tych do pokoi, kuchni, łazienki czy toalety, to oczywistość. Zapominamy jednak czasem, że równie ważne są wejścia do mniej eksponowanych pomieszczeń, które często kryją się pod wspólną nazwą „pomieszczeń gospodarczych”. Może nie muszą być okazałe i eleganckie, ale na pewno powinny być praktyczne, bezpieczne i trwałe.

Drzwi do piwnicy

Już na samym początku tematu należy podkreślić, iż inaczej jest w przypadku drzwi w domach jednorodzinnych, a zupełnie inaczej, kiedy chodzi o piwnice w bloku czy kamienicy. Dlatego najpierw omówimy te w domach.

Drzwi do piwnicy we własnym domu mogą być właściwie dowolne. Tylko od właściciela zależy, jakie wymogi im postawi co do wyglądu i funkcji. Jednak jeśli nasz dom jest dopiero w fazie projektu, przyłóżmy się trochę i zastanówmy nad praktyczną stroną doboru drzwi do piwnicy. Powinny one spełniać kilka podstawowych zasad:

– odpowiednia szerokość – do tego pomieszczenia co chwila coś wnosimy i wynosimy, czasem są to duże przedmioty, a nawet meble, więc lepiej, aby drzwi były w miarę przestronne,

– wytrzymałość – bo są narażone na uderzenia, naciski, trzaskanie,

– bezpieczeństwo – powinny zabezpieczać wnętrze domu przed ewentualnym włamaniem przez piwnicę, czasem przed zalaniem (miejsca zagrożone powodzią),

– wygodny sposób otwierania – planując zamontowanie drzwi do piwnicy, należy się dobrze zastanowić, jak powinny się otwierać, w którą stronę, żeby podczas korzystania z nich niepotrzebnie nie irytować się i nie męczyć,

– estetyczny wygląd – nie muszą zapierać tchu, ale nie powinny też być całkiem byle jakie, lecz dobrane stylem i kolorystyką do wnętrz znajdujących się na tym samym poziomie.

Na takie drzwi można wybrać tradycyjne drzwi pełne, uchylne z drewna lub materiałów drewnopodobnych. Bardzo dobrym rozwiązaniem są drzwi z metalu. Warto też pomyśleć o odpowiednim zamku i wygodnej klamce. Dopilnujmy, aby osoba, która zejdzie do piwnicy nie mogła zostać nieopatrznie tam zatrzaśnięta.

Drzwi do piwnicy w bloku lub kamienicy to zupełnie „inna para kaloszy”. Dziś kontrolę nad takimi rzeczami sprawują wspólnoty mieszkaniowe. Dlatego w tych pomieszczeniach montowane są jednolite modele dla wszystkich mieszkańców. Najczęściej – niestety – są to popularne, ażurowe drzwi drewniane zamykane na mało praktyczny i mało bezpieczny skobel i kłódkę. Z tego powodu mieszkańcy takich budynków zbyt często żalą się na kradzieże z ich piwnicy, najczęściej chodzi o znikające rowery, które są tam przechowywane.

Co można zrobić? Jeśli jest odgórne zarządzenie na takie drzwi, nic nie poradzimy. Czasem warto skontaktować się z firmą, która choć trochę wzmocni sposób zamykania się takich drzwi i ich zamocowanie w zawiasach. Natomiast jeśli mamy wpływ na wybór drzwi do własnej piwnicy, zamocujmy coś solidnego. Najlepiej jeden z modeli metalowych z odpowiednio wytrzymałym zamkiem.

Drzwi do kotłowni

Drzwi do kotłowni nie mogą być całkiem dowolne. Pewne warunki narzucają tu przepisy przeciwpożarowe. Dlatego, jeśli w kotłowni znajduje się kocioł o mocy ponad 25 kW,  takie drzwi muszą być niepalne o klasie 0,5 odporności na ogień, a ich szerokość minimalna powinna wynosić 0,8 m. Mogą otwierać się tylko na zewnątrz, a od wewnątrz powinny mieć zamknięcie bezklamkowe i otwierać się na zewnątrz pod naciskiem człowieka. Ten sposób otwierania, kiedy jest się wewnątrz kotłowni nazywany jest zamkiem antypanicznym. Działa w nim specjalna dźwignia zamontowana na szerokości całego skrzydła. Sprawdza się to doskonale podczas ewentualnego niebezpieczeństwa, kiedy człowiek w panice zapomina o klamce i całym ciałem naciska na drzwi, aby uciec.

Drzwi do garderoby

Garderoby stają się u nas powszechnie używane, zwłaszcza w domach jednorodzinnych. Jest to dużo lepsze rozwiązanie od poustawianych w różnych pomieszczeniach szaf i i innych mebli na ubrania. Ze względu na specyficzną funkcjonalność garderoby, drzwi do niej powinny być dobrane bardzo starannie.

Jeśli wchodzimy do niej z sypialni, drzwi stylem powinny pasować do jej wystroju. Często jednak garderoby umieszczane są w ogólnodostępnym miejscu dla wszystkich domowników i jest to zazwyczaj korytarz (hol) blisko drzwi wyjściowych. Wówczas drzwi do garderoby mogą wyglądać, jak drzwi do innych pomieszczeń na tym poziomie.

Jak już zostało wspomniane, drzwi do garderoby mogą być takie same, jak do innych pomieszczeń, a więc jedno lub dwuskrzydłowe, pełne lub z przeszkleniem, drewniane lub z materiałów drewnopodobnych czy sztucznych. Jednak bardzo popularnym rozwiązaniem w tym przypadku są drzwi przesuwne, składane lub harmonijkowe.

Drzwi przesuwne – otwierają się przez rozsuwanie. Mogą się chować w ścianie albo rozsuwać wzdłuż niej. Spotykane są modele jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Ich skrzydła przemieszczają się na specjalnych wózkach i prowadnicy, która zamontowana jest na górze otworu drzwiowego.

Drzwi składane – nazywane są też łamanymi. Ich skrzydła podzielone są na dwie lub więcej pionowych części połączonych są ze sobą zawiasami. Otwierają się po prostu składając na jedną stronę.

Drzwi harmonijkowe – wykonane są z wąskich paneli o szerokości 5-10 cm  połączonych pasami materiału z elastycznego tworzywa sztucznego lub płótna. Otwierają się składając w harmonijkę na jedną ze stron otworu drzwiowego.

Drzwi na strych

Z drzwiami na strych jest podobnie, jak z tymi do piwnicy. Nie muszą być okazałe, ale wytrzymałe i wygodne. Najpopularniejszym rozwiązaniem są dość szerokie drzwi pełne. Mogą być drewniane, ale najczęściej są z materiału drewnopodobnego lub tworzywa sztucznego, gdyż są to modele lżejsze i tańsze. Jak wszystkie drzwi w pomieszczeniach gospodarczych, skrzydło powinno otwierać się na zewnątrz.

Podsumowując

Nie powinniśmy lekceważyć kwestii doboru drzwi do różnych pomieszczeń gospodarczych. Czasem trzeba zwrócić uwagę na wymogi prawne, a czasem trzymać się zdrowego rozsądku.  Wybierzmy raz a dobrze i będziemy mieli spokój na wiele lat.

Zobacz także:

Drzwi techniczne – do hal, magazynów, wind, garaży, piwnic i kotłowni

Drzwi metalowe

Drzwi garażowe

Drzwi wahadłowe

Drzwi przeciwpożarowe

Drzwi antywłamaniowe

Drzwi automatyczne

2 komentarze do “Drzwi do piwnicy, kotłowni, garderoby i na strych”

  1. Przeciwpożarowy napisał(a):

    Ważna sprawa dla profesjonalistów. Dobre wpisy. Publikujcie następne tego typu posty. Fantastyczna witryna. Ciepłe pozdrowienia od nowego fana.

  2. Moniks napisał(a):

    Jakie drzwi sa na wizualizacji? Sa przepiekne 😛


Zostaw komentarz