Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Drzwi dwuskrzydłowe – wewnętrzne i zewnętrzne

Drzwi dwuskrzydłowe mogą być zarówno drzwiami wejściowymi, jak i wewnętrznymi. Wybierane zazwyczaj są do dużych domów, rezydencji, hoteli i innych budynków reprezentacyjnych oraz budynków użyteczności publicznej. Już samą swoją szerokością dają wrażenie wielkości, przestrzeni, prestiżu i dostojności. Nikt przecież nie wpadnie na pomysł zamontowania podwójnych drzwi w blokach lub małych domkach?

Zobaczmy więc zatem, jaką ofertę znajdziemy na naszym rynku i kto może rozważać nabycie i zamontowanie tego typu drzwi.

Drzwi wejściowe

Wejście do budynku jest jednocześnie jego ważną wizytówką. Już samym swoim wyglądem, wielkością, standardem i stylem informuje o właścicielu lub zarządcy danego obiektu. Dlatego każdy kto posiada dom, rezydencję, kamienicę, hotel lub sprawuje nadzór nad budynkiem publicznym, dokłada wszelkich starań, by drzwi wejściowe godnie reprezentowały cały obiekt i nadawały mu odpowiedniego prestiżu.

Wybór konkretnego modelu drzwi dwuskrzydłowych wiąże się nie tylko z ogólnym stylem budynku, ale bardzo istotne są wymiary otworu przeznaczonego na wejście. I tak do otworów mieszczących się w granicach 120 – 140 cm zaleca się raczej gładkie skrzydła, bez przeszkleń i zbędnych zdobień. Natomiast przy otworach od 140 – 170 cm można już „zaszaleć”. Wariantów jest naprawdę mnóstwo. Od skrzydeł asymetrycznych lub symetrycznych, przez proste lub bogato zdobione, drewniane lub metalowe, po duże lub małe przeszklenia. Także kolorystyka  i kształt drzwi (prostokątne lub zaokrąglone u góry) dają duże możliwości manewru. Do tego dochodzi oferta nowoczesnych drzwi przesuwnych, którą chętnie wykorzystują właściciele dużych sklepów, galerii handlowych, a także innych obiektów publicznych.

Warto dodać, że tego typu drzwi mogą z powodzeniem spełniać normy antywłamaniowe oraz przeciwpożarowe. Podczas zakupów dobrze jest sprawdzić, jakie atesty posiadają konkretne modele.

Wewnętrzne drzwi dwuskrzydłowe

Drzwi dwuskrzydłowe montowane wewnątrz budynków najczęściej prowadzą do pomieszczeń o szczególnym charakterze, salonów, jadalni, sal konferencyjnych, auli itp. Ich zadaniem jest nie tylko przepuszczać jednocześnie większą liczbę osób, ale również stanowić elegancką formę powitania gości. Są zapowiedzią tego, co zastaną za nimi i powinna być to zapowiedź przyjemna dla oka, obiecująca.

Tego typu drzwi mogą być wykonane z różnych materiałów, oczywiście bardzo często są z drewna, materiałów drewnopochodnych, plastiku i z metalu. Jeśli chodzi ich dekoracyjność, to mają podobne możliwości, jak drzwi jednoskrzydłowe. Mogą być proste i gładkie lub zdobione różnymi wzorami, mogą też mieć różną fakturę, kolory i odcienie, w końcu mogą być częściowo lub w całości przeszklone.

Atuty

Od razu wyjaśnijmy, że zalety drzwi dwuskrzydłowych sprawdzają się w odpowiednich sytuacjach. Chodzi o to, że wstawianie szerszych drzwi, niż się powinno, może się raczej wiązać z problemami, niż ułatwieniami. Dlatego pisząc o plusach drzwi dwuskrzydłowych zakładamy, że zostały zamontowane po dokładnych przemyśleniach i konsultacjach z profesjonalistami.

Wówczas najważniejszą zaletą okazuje się, oczywiście, przestronne wejście do budynku, które doskonale sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy jednocześnie przechodzi nimi więcej osób. Dodatkowo gwarantuje większe bezpieczeństwo podczas koniecznej ewakuacji, gdyż umożliwia szybsze opuszczenie budynku przez osoby zagrożone niebezpieczeństwem wewnątrz.

Przez szerokie drzwi łatwiej się wnosi i wynosi rzeczy o dużych gabarytach, jak na przykład meble. Szybciej również można przewietrzyć wnętrze, co także często sprawdza się podczas zagrożenia związanego z ulatnianiem się lub celowym rozpyleniem trujących substancji.

Dwuskrzydłowe drzwi wewnętrzne doskonale wypełniają funkcje łączenia salonu z jadalnią. Czasami są tak szerokie, że dzielą jedno większe pomieszczenie na dwa mniejsze, a kiedy jest potrzeba umożliwiają szybkie ich połączenie. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się drzwi dwuskrzydłowe przesuwne.

Inną formą wykorzystania drzwi dwuskrzydłowych przesuwnych jest przejście z pokoju lub salonu na balkon czy taras. Korzyści jest sporo: więcej światła w pomieszczeniu oraz jego optyczne powiększenie, a do tego dołącza wygoda i elegancja.

Drzwi dwuskrzydłowe mają też swoje minusy. Muszą, przede wszystkim, mieć szersze światło otworu, są droższe i wymagają więcej czynności podczas montażu. Drugie, tzw. nieaktywne skrzydło, potrzebuje zawsze dodatkowego odblokowania, aby je otworzyć. Jednak tak podsumowując, elegancja, prestiż, nowoczesne rozwiązania przemawiają na korzyść takich drzwi, jeśli tylko mamy po temu odpowiednie warunki.

Zobacz także:

Drzwi prawe, lewe, przylgowe i bezprzylgowe

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Progi i uszczelki drzwiowe

Drzwi pokojowe

Ościeżnica – Futryna

Drzwi szklane

1 komentarz do “Drzwi dwuskrzydłowe – wewnętrzne i zewnętrzne”

  1. Karolina napisał(a):

    Witam, mam pytanko czy wykonujecie drzwi wewnętrzne przesuwane o wymiarach długośc 2metry i wysokośc 2,70m. Jaka by była cena wykonania takich drzwi.
    http://drzwiwewnetrzne.info/drzwi-przesuwne-czy-harmonijkowe.html te co są na tej stronie nie przesuwane z
    szybą?


Zostaw komentarz