Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Drzwi garażowe – bramy garażowe

Drzwi garażowe to rodzaj bramy, której zadaniem jest dać możliwość wjazdu i wyjazdu samochodu. Garaż i brama chronią auto przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi oraz przed zniszczeniem czy kradzieżą. Dlatego też wybór odpowiedniej bramy garażowej jest tak ważny. Muszą nie tylko dobrze się prezentować i pasować stylem do domu, ale również jak najlepiej spełniać swoje funkcje. Oferta na rynku jest naprawdę imponująca, więc trzeba się dobrze zastanowić, o jakie drzwi nam chodzi i jakie najlepiej sprawdzą się w naszym garażu.

Rodzaje drzwi garażowych

Najnowszej generacji bramy garażowe produkowane są w różnych wariantach i z różnych materiałów. Do najczęściej wykorzystywanych należą:

– tradycyjne

– bramy segmentowe,

– uchylne,

– rolowane, inaczej nazywane roletowymi.

O wyborze drzwi do garażu decyduje nie tylko ich wygląd, ale również wielkość garażu, samochodu, rodzaj podjazdu oraz – oczywiście – możliwości finansowe właściciela.

Drzwi tradycyjne

Choć oferta nowoczesnych, w części lub całkowicie zautomatyzowanych bram garażowych jest bardzo kusząca, wciąż wielu klientów decyduje się na zamontowanie do swojego garażu drzwi tradycyjnych. Mogą być one zarówno jedno jak i dwu skrzydłowe otwierane na zewnątrz na boki. Najczęściej wykonywane są z drewna lub metalu. Ich wadą jest fakt, iż potrzebują dużo miejsca na otwarcie, więc samochód musi się zatrzymać w odpowiedniej odległości od nich. Tego typu drzwi garażowe zamyka się na zwykłe zamki, zasuwy lub kłódki.

Drzwi segmentowe

Nazywane są tak, ze względu na mechanizm ich otwierania. Drzwi zbudowane są z segmentów połączonych specjalnymi zawiasami, dzięki którym brama może unosić się w górę lub – co jest mniej spotykane – odsuwać na bok. Takie rozwiązanie daje możliwość parkowania tuż przed samymi drzwiami, co znacznie oszczędza miejsce na podjeździe.  Mechanizm otwierania w górę polega na tym, że segmenty bramy przesuwają się na specjalnych rolkach po szynie umieszczonej pod sufitem garażu. Natomiast wersje boczne rozsuwają się po szynach wzdłuż ściany. Dobrej jakości drzwi segmentowe, między segmentami posiadają uszczelki zapobiegające przeciekaniu, co przyczynia się do utrzymania ciepła w garażu oraz zabezpiecza go przed wilgocią.

Atuty drzwi segmentowych:

– wygoda,

– funkcjonalność,

– ładny wygląd,

– dobre zabezpieczenia,

– ciche w użyciu,

– dość łatwe w montażu.

Drzwi uchylne

Są bardzo wygodne i ekonomiczne. Stanowią doskonałe rozwiązanie dla klientów ceniących sobie solidność, trwałość i funkcjonalność w niewygórowanej cenie. Produkowane są w różnych rozmiarach i z różnymi elementami dodatkowymi. Można więc nabyć bramy z ociepleniem, z drzwiami w jednym ze skrzydeł czy wersje ze zdalnym sterowaniem. Materiałem, z jakiego są wykonane jest najczęściej profilowana blacha stalowa powlekana poliestrem. Klienci też coraz chętniej nabywają drzwi uchylne z napędem elektrycznym, gdyż znacznie usprawnia to wjazd i wyjazd bez konieczności wychodzenia z samochodu.

Drzwi rolowane (roletowe)

Bramy roletowe cieszą się również dużą popularnością. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, iż to rozwiązanie nie wymaga dodatkowego miejsca na podjeździe. Są to drzwi bardzo solidne. Wykonane z aluminiowych lub stalowych rolet i wyposażone w napęd elektryczny. Mechanizm otwierania pracuje w płaszczyźnie pionowej. Brama doskonale izoluje ciepło i wycisza akustycznie. Świetnie chroni przed włamaniem, zwłaszcza wówczas, gdyż jest dodatkowo wyposażona w mechanizm zabezpieczający przed nieuprawnionym jej otwarciem. Dla niektórych minusem takich drzwi może być ich dość wysoka cena.

Elementy dodatkowe

Właściciele wspaniałych samochodów chcą mieć równie doskonałe garaże i wygodne bramy do nich. Oto dlaczego wielu z nich decyduje się na dodatkowe wyposażenie drzwi do swoich garaży. Zobaczmy więc, co „gadżeciarskiego” znajdziemy na branżowym rynku.

wyłącznik czasowy – jest to dodatek do automatycznych mechanizmów otwierania i zamykania. Jego zadaniem jest samoczynne zamykanie się bramy po ustalonym, i wcześniej zaprogramowanym przez właściciela czasie. Nie jednemu kierowcy zdarzyło się w pośpiechu wyjechać z posesji i zapomnieć o zamknięciu garażu. A czasowy wyłącznik zrobi to na 100%. W ten sposób odciąży umysł właściciela auta oraz wpłynie na lepsze bezpieczeństwo posiadłości.

automatyczne i równoczesne otwieranie garażu i bramy wjazdowej – bardzo dogodne rozwiązanie, które pozwala na to, że wjeżdżając czy wyjeżdżając wystarczy przycisnąć tylko jeden guzik, by otworzyć i zamknąć zarówno bramę wjazdową, jak i drzwi garażu. Dodatkową opcją jest tu jednoczesne zapalanie i gaszenie światła na podjeździe, aby bez kolizji trafić do celu.

awaryjny zasilacz – dzięki niemu, podczas awarii lub czasowego braku dostaw prądu, nie potrzebna będzie ręczna obsługa drzwi garażowych. Urządzenie ma wystarczająco energii na wielokrotne (kilkadziesiąt razy) otwieranie i zamykanie bramy.

system antywłamaniowy – szczególnie przydatny tam, gdzie garaż ma bezpośrednie połączenie z domem, gdyż chroni nie tylko pojazdy, ale również dobytek mieszczący się w posesji.

Co wybrać?

Wybór odpowiednich drzwi do garażu jest kwestią bardzo indywidualną. Należy się zastanowić, na czym nam tak naprawdę zależy: na wygodzie, funkcjonalności, estetyce, bezpieczeństwie czy jak najmniejszych kosztach. Poza tym nie w każdym miejscu i w nie każdym garażu da się zamontować wszystkie z wymienionych rodzajów drzwi. Warto więc skonsultować się z fachowcami, zanim dojdzie do zakupu.

Zobacz także:

Drzwi przesuwne czy harmonijkowe?

Drzwi do piwnicy, kotłowni, garderoby i na strych

Drzwi techniczne – do hal, magazynów, wind, garaży, piwnic i kotłowni

Daszki nad drzwi

Drzwi dwuskrzydłowe

Zostaw komentarz