Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Drzwi harmonijkowe – zalety

Drzwi harmonijkowe często określane są również, jako składanełamane.  Najczęściej są wybierane do mieszkań i pomieszczeń, gdzie brakuje przestrzeni. Decyduje o tym fakt, iż drzwi uchylne, czy przesuwane, zabierają zbyt dużo miejsca, na którym użytkownikom danego wnętrza bardzo zależy. Dzięki zamontowaniu drzwi harmonijkowych można zaoszczędzić naprawdę sporo przestrzeni oraz uniknąć obijania się o nie oraz niszczenia mebli. Jeśli dotyka nas problem małego metrażu, naprawdę warto rozważyć zakup takich właśnie drzwi.

Zalety drzwi harmonijkowych

Drzwi harmonijkowe mają sporo zalet, które wpływają na ich dużą popularność. Spójrzmy, za co są cenione przez użytkowników.

– Oszczędność przestrzeni – dzięki rozwiązaniu otwierania i zamykania, jakie zostało tu wykorzystane, można zaoszczędzić przestrzeń, która jest bardzo ceniona w małych lokalach. Nie zajmują bowiem tej części ściany, która do nich przylega i można ją spokojnie wykorzystać na postawienie dodatkowego mebla czy choćby kwiatka.

– Wygoda – są proste i bezpieczne w użytkowaniu. O takie drzwi raczej się nie poobijamy, a dzieci (i dorośli) nie są narażeni na urazy palców czy dłoni poprzez ich niespodziewane przytrzaśnięcie.

– Ciche – takimi drzwiami nie da się trzasnąć i raczej nie zdarza się, by zgrzytały i hałasowały.

– Prosty montaż – z pomocą instrukcji, nawet laik może sobie poradzić z zamocowaniem takich drzwi. Montuje się je na metalowych lub drewnianych ościeżnicach, do której należy przytwierdzić górną szynę oraz koryto z magnetycznym zamkiem, jaki znajduje się w drzwiach.

– Stosunkowo niska cena – modele drewniane kosztują około 300 zł, a plastikowe w granicach 200 zł. W porównaniu z innymi rodzajami drzwi wypadają naprawdę atrakcyjnie pod tym względem.

– Zalety aranżacyjne – można oddzielić od siebie pomieszczenia lub przestrzeń, bez wprowadzania dodatkowych elementów zabierających tak cenną przestrzeń. Często wykorzystywane są również jako drzwi do wnęk używanych jako szafy.

Drzwi harmonijkowe – rodzaje i budowa

Zasadniczo tego typu drzwi występują w trzech typach: drewnianym, drewnopochodnym i plastikowym. Najczęściej mają standardowe wymiary, ale w miarę potrzeby dają się łatwo dopasować.

Na ich budowę składają się wąskie panele (średnio od 5-10 cm szerokości), które połączone są pasami materiału z elastycznego tworzywa sztucznego lub płótna. W harmonijkę składają się na jedną stronę drzwi, zmniejszając – niestety – ich szerokość. Przesuwają się po specjalnej prowadnicy przymocowanej do nadproża. Natomiast do górnych krawędzi każdego z paneli znajdują się rolki lub tzw. zawieszki, które umieszcza się w prowadnicy. Boczne krawędzie futryny wykańcza się drewnianymi listwami i do jednej z nich mocuje się drzwi.

Modele z drewna (a konkretnie z drewnianych paneli) wykonywane są z jesionu, sosny lub dębu. Ościeżnica również powinna być drewniana, ale jeśli trafi się metalowa, dobrze jest dokupić specjalne drewniane nakładki, które zakłada się na opaski i mocuje za odpowiedniego kleju.

Panele często mają wstawki ze szkła lub tworzywa sztucznego rozmieszczone na ich całej wysokości lub tylko na jej części. Jeśli chodzi o zamek, to w drzwiach harmonijkowych można zamontować zamek zapadkowy lub magnetyczny z uchwytem albo gałką.

Drzwi harmonijkowe z PCV (plastikowe) także świetnie się prezentują i doskonale spełniają swoje zadanie. Stosuje się je głównie do wnętrz mało eksponowanych takich, jak wnęki czy garderoby.

Kolory

Najwięcej kolorów i odcieni mają drzwi harmonijkowe (łamane, składane) z tworzyw sztucznych.  Bywa też, że ich faktura i barwa imitują różne gatunki drewna. Drewniane natomiast zwykle są w naturalnym kolorze (surowe lub lakierowane). Można też znaleźć na rynku drzwi pomalowane farbą transparentną, przez którą widać rysunek słojów.

Czy warto?

Czy warto zdecydować się na takie drzwi? Czy nie trącą tandetą? Odpowiednio dobrane do stylu i kolorów panujących w pomieszczeniach, gdzie mają być zamocowane, mogą stanowić dodatkową dekorację i podkreślać ich klimat. Architekci wnętrz twierdzą, że drzwi harmonijkowe (składane, łamane) nadają się do większości pomieszczeń, ale najlepiej pasują do prostych aranżacji. Jednak przed ich wyborem, należy się dobrze rozejrzeć na rynku ofert i znaleźć naprawdę te optymalne dla naszego wnętrza.

(Zdjęcia prezentują drzwi harmonijkowe firmy MARLEY)

Zobacz także:

Drzwi przesuwne czy harmonijkowe?

Drzwi przesuwne

Drzwi prawe, lewe, przylgowe i bezprzylgowe

Wygodne drzwi automatyczne

Drzwi techniczne – do hal, magazynów, wind, garaży, piwnic i kotłowni

Zostaw komentarz