Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Drzwi prawe, lewe, przylgowe i bezprzylgowe

Dopóty nie potraktujemy pierwszego dylematu poważnie, dopóki sami nie staniemy przed określeniem, na przykład w sklepie, o jakie drzwi nam chodzi. Jedno z podstawowych pytań obsługi będzie dotyczyło, czy skrzydło ma się otwierać na prawą czy na lewą stronę. Konia z rzędem temu, kto nie połknie wówczas przysłowiowej ryby 🙂 Najzabawniejsze jest to, że czasem im bardziej zaczynają dyskutować, tym trudniej im dojść do ładu. Bywa, że nawet sam sprzedawca traci orientację. Może więc warto nauczyć się raz na zawsze i potem już nie mieć żadnych wątpliwości?

Które są które?

Aby to prawidłowo określić, należy stanąć naprzeciwko konkretnych drzwi, które powinny otwierać się w naszą stronę. Jeśli zawiasy skrzydła znajdują się po lewej stronie, mamy przed sobą drzwi lewe, jeśli po prawej, są to drzwi prawe. I to wszystko!

Jak widać prawe drzwi otwierają się w kierunku przeciwnym, niż wskazówki zegara. Są wygodniejsze dla osób leworęcznych, a drzwi lewe dla praworęcznych.

A drzwi dwuskrzydłowe?

W przypadku drzwi dwuskrzydłowych strony określa się inaczej. Tu nie mówi się o skrzydle prawym lub lewym, ale o skrzydle czynnym i biernym. To pierwsze otwiera się naciskając klamkę, a bierne jest zablokowane w ościeżnicy (futrynie) za pomocą specjalnych zatrzasków (kantrygiel) i otwierają się dopiero po ich odblokowaniu.

Jakie wybrać?

To oczywiste, że drzwi nie wybieramy przypadkowo, także jeśli chodzi o stronę, na którą mają się otwierać. O tym ostatnim czynniku decyduje najczęściej wygoda oraz sposób zagospodarowania przestrzeni bezpośrednio w pobliżu danych drzwi. Nie poleca się otwierania drzwi na tę stronę, gdzie stoją jakiekolwiek meble, bo ogranicza to szerokość otwarcia oraz sukcesywnie obija i niszczy ów sprzęt. Jeśli jednak coś musi stać po obu stronach drzwi, to może lepiej zastanowić się nad zamontowaniem nie drzwi uchylnych tylko przesuwnych, łamanych albo harmonijkowych?

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe

Co oznaczają te nazwy i czym różnią się te drzwi miedzy sobą? Otóż drzwi przylgowe na swoich krawędziach mają charakterystyczne pionowe wycięcia. Zwiększają one powierzchnię przylegania do ościeżnicy.

Natomiast drzwi bezprzylgowe tworzą jednolitą płaszczyznę między skrzydłem a ościeżnicą. Są uważane za bardziej nowoczesne. Drzwi bezprzylgowe są, niestety, droższe. Wynika to z konieczności zastosowania w nich bardziej skomplikowanych zawiasów ukrytych. Wymagają też większej precyzji przy ich zamontowaniu, a ewentualne usterki związane z przekrzywieniem czy niedokładnym przyleganiem stają się natychmiast widoczne gołym okiem.

I które z nich wybrać? No cóż, przylgowe wydają się praktyczniejszym rozwiązanie, ale bezprzylgowe rzeczywiście są nowocześniejsze. Jeśli mamy problem z podjęciem decyzji, poprośmy o radę fachowca. Zawsze będzie można na niego zrzucić winę 😉

Zobacz także:

Wymiary drzwi

Drzwi dwuskrzydłowe

Progi i uszczelki drzwiowe

Zawiasy i klamki drzwiowe

Montaż drzwi

Drzwi wewnętrzne – przeszklone czy pełne?

Zostaw komentarz