Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Drzwi przesuwne czy harmonijkowe?

Zarówno drzwi przesuwne, jak i harmonijkowe nie są typowymi, ani najpopularniejszymi rozwiązaniami. Jednak w specyficznych warunkach mogą być wykorzystywane w aranżacji różnych przestrzeni mieszkalnych i użytkowych, Najczęściej jednak tam, gdzie brakuje miejsca. Dlatego, kiedy już dojdziemy do zrozumienia, że w danym przypadku drzwi uchylnych nie da się zamontować lub, że zdecydowanie praktyczniej będzie, jeśli wykorzystamy drzwi przesuwne albo harmonijkowe, kolejną decyzją jest, które z nich będą lepsze. Przyjrzyjmy się więc, co dają jedne i drugie.

Drzwi przesuwne

Nazywają się tak, ponieważ otwierają się nie przez uchylenie, ale przez przesunięcie. Mogą być zbudowane z jednego skrzydła, dwóch lub większej ich liczby. Najwięcej jest tych modeli, których prowadnica zamontowana jest u góry. Po niej właśnie przesuwają się wózki, do których przymocowane jest skrzydło drzwiowe. Prowadnice dolne stosuje się wtedy, kiedy drzwi są zbyt duże i ciężkie. Tak dzieje się z drzwiami przesuwnymi w większości budynków użyteczności publicznej, gdzie montuje się szerokie i masywne drzwi przesuwne.

Tam też często możemy natrafić na ciekawe rozwiązanie otwierania drzwi przesuwnych, a mianowicie tzw. drzwi teleskopowe. Skrzydła takich drzwi poruszają się nie po jednym torze, ale po dwóch torach prowadnicy, więc można je otwierać niezależnie od siebie albo chować jedne skrzydło za drugie i oba razem przesuwać w jednym kierunku (jak kaskada). Jest to też praktyczny sposób otwierania drzwi do wbudowanych szaf, drzwi do garderoby itp.

Wewnętrzne drzwi przesuwne do łazienkiDrzwi przesuwne

Drzwi z „systemem zachodzącym” to takie, gdzie skrzydła znajdują się  w jednej kasecie i otwierają się poruszając w przeciwnych kierunkach. Jest on chętnie wykorzystywany do łączenia lub oddzielania sąsiadujących ze sobą pomieszczeń.

Jest jeszcze „system sprzężony” drzwi dwuskrzydłowych, gdzie poruszenie jednego skrzydła pozwala na otworzenie się obu. Wykorzystuje się je do drzwi chowanych w ścianie. Doceniają go osoby mające problemy z poruszaniem się, gdyż mają ułatwione sprawne ich otwieranie. Równie wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie drzwi przesuwnych z napędem elektrycznym, w których silnik uruchamiany jest pilotem lub przyciskiem w ścianie.

Drzwi przesuwne mogą być wykonywane z różnych materiałów, z drewna, materiałów drewnopochodnych, tworzyw sztucznych, szkła czy metalu.

Zalety:

– nie potrzebują dużo miejsca na ich otwieranie,

– możliwość wyboru pośród różnych mechanizmów otwierania,

– dogodne dla osób niepełnosprawnych,

– duży wybór, jeśli chodzi o materiał wykonania i wygląd.

Drzwi harmonijkowe

Wiele osób, zwłaszcza starszych może pamięta czasy, kiedy w blokach montowano dość tandetne modele tego typu drzwi. Jednak ich produkcja poszła bardzo do przodu i obecnie można się zdziwić napotykając czasem wręcz niewiarygodne rozwiązania z zastosowaniem drzwi harmonijkowych.

Tradycyjnie są to modele z drewna, pełne lub z elementami szklanymi. Produkuje się je z paneli sosnowych, jesionowych lub dębowych. Na rynku spotkamy również ciekawe rozwiązania z panelami z PVC również w wersjach pełnych i z przeszkleniami.

Konstrukcja tego typu drzwi polega na połączeniu wspomnianych paneli pasami elastycznego materiału. Otwierają się one składając w harmonijkę. Dlatego zawsze trzeba brać pod uwagę to, zmniejsza trochę światło otworu drzwiowego. Przesuwają się po specjalnej prowadnicy, która przymocowana jest do nadproża. Natomiast boczne krawędzie otworu drzwi wyłożone są drewnianymi listwami, a do jednej z nich przymocowane są drzwi. Najczęściej zamyka się je na zamek zapadkowy, magnetyczny lub za pomocą gałki.

Drzwi harmonijkowe

Drzwi harmonijkowe doskonale sprawdzają się na małych przestrzeniach, w niewielkich mieszkaniach. Są wygodne jako otwarcie dla wbudowanych szaf, w garderobach czy schowkach.

Zalety:

– oszczędność miejsca,

– funkcjonalność,

– łatwy montaż,

– przystępna cena.

Kwestia wyboru

Jeśli akurat rozważamy zakup drzwi do małego mieszkania albo do pomieszczeń typu garderoba czy schowek, przyjrzyjmy się ciekawym rozwiązaniom i propozycjom drzwi przesuwnych i harmonijkowych. Które z nich będą lepsze w konkretnym przypadku, trzeba zdecydować odrębnie, najlepiej konsultując się z architektem wnętrz lub inną osobą mającą pojęcie o aranżacji pomieszczeń. Dopilnujmy też, aby nasze drzwi zostały prawidłowo zamontowane, a potem dbajmy o ich prawidłową konserwację, a będą nam służyły wiele lat.

(Zdjęcie 2 prezentuje drzwi harmonijkowe firmy MARLEY)

Zobacz także:

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Ceny drzwi wewnętrznych

Drzwi do kuchni

Drzwi łazienkowe

Wymiary drzwi

Drzwi pokojowe

Drzwi fornirowane i lakierowane

Drzwi balkonowe i tarasowe

2 komentarze do “Drzwi przesuwne czy harmonijkowe?”

 1. Kali napisał(a):

  Witam,

  od jakiego producenta są drzwi umieszczone na Państwa stronie?
  Chodzi mi o drzwi przesuwne (http://budujesz.info//pliki/image/artykuly/drzwi/duze/wewnetrzne-drzwi-przesuwne734.jpg).
  Bardzo mi się spodobały stąd moje pytanie.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam,
  Kali

 2. MARZENA napisał(a):

  Jak można sięz państwem skontaktować…!!!??? Proszę o jakieś namiary.


Zostaw komentarz