Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Drzwi wewnętrzne – przeszklone czy pełne?

Z tym dylematem najczęściej spotykają się ci, którzy dochodzą do etapu wykończeniowego w budowie domu lub właśnie nabyli nowe mieszkanie i muszą zagospodarować wnętrza. Jednym z elementów jest wybór odpowiednich drzwi do poszczególnych pomieszczeń. I tutaj zaczynają się przysłowiowe schody. Problemem jest nie tylko materiał, z jakich mają być wykonane, ale również ich styl, kolor no i oczywiście to, czy mają być przeszklone czy pełne oraz na którą stronę mają się otwierać, a może przesuwać czy składać.

Ogólne zasady wyboru

Jeśli mamy poważne trudności z podjęciem decyzji, to być może pewne zasady ułatwią nam wybór. Jedną z nich jest dokładne zastanowienie się nad funkcją każdego z pomieszczeń. Jedne z całą pewnością wymagają pełnej dyskrecji, ciszy i intymności, a inne wręcz przeciwnie, powinny zachęcać do wejścia. Drugą zasadą jest fakt, iż drzwi przeszklone pomnażają ilość światła w korytarzu, a także optycznie powiększają przestrzeń w nim oraz we wnętrzu danego pomieszczenia.

Drzwi pełne świetnie sprawdzają się we wnętrzu, które nie potrzebuje nasłonecznienia lub które chcemy ukryć, a drzwi przeszklone nadają lekkości i zapewniają światło tam, gdzie brakuje okien.

Dyskretnie i cicho

Drzwi pełne najczęściej spotykamy w tych pomieszczeniach, gdzie śpimy, pracujemy (gabinety) lub pomieszczeniach gospodarczych takich, jak spiżarnia, garderoba, przejście do garażu, do piwnicy czy na strych. Mają one najlepsze właściwości dźwiękochłonne i izolacyjne, nie wspominając już o chowaniu przed wzrokiem ciekawskich. Dlatego doceniają je osoby lubiące pracować w zaciszu swojego pokoju czy gabinetu, rodzice nastolatków i same nastolatki. Ci pierwsi, gdyż pełne drzwi lepiej izolują ich od tak często słuchanej przez młodzież głośnej muzyki, a ci drudzy, bo wyjątkowo cenią sobie swoją prywatność.

Drzwi pełne mogą być wykonane z drewna, materiałów drewnopodobnych, tworzyw sztucznych czy metalu. Mogą być całkiem gładkie, mniej lub bardziej zdobione, jednokolorowe lub łączące różne barwy. Produkowane są w kilku standardowych rozmiarach, ale można także u producenta, za specjalną dopłatą, zamówić drzwi nietypowe, właściwie o każdych wymiarach.

Jasno i elegancko

Drzwi przeszklone, siłą rzeczy, wprowadzają więcej światła, nadają swoistej lekkości pomieszczeniom, które oddzielają od siebie oraz wprowadzają do nich elegancję, jaką z natury daje szlachetność szkła. Skrzydła z dużą powierzchnią przeszkleń zazwyczaj umieszcza się tam, gdzie przyległe pomieszczenia chcemy także połączyć optycznie i nie podkreślać tak bardzo ich odrębności. Chodzi na przykład o kuchnię i jadalnię, jadalnię i salon, bibliotekę i gabinet. Też mniejszymi oknami doskonale pasują do łazienki, toalety, pokoju dziecięcego, pokoju dziennego.

Przeszklenie może być nie tylko różnej wielkości, ale także mieć różny stopień przepuszczalności światła i obrazu. Także kolor przeszklenia jest dowolny. Można nawet zamówić drzwi z prawdziwymi witrażami. Tak więc tam, gdzie drzwi mają pełnić tylko rolę symboliczną, jeśli chodzi o oddzielenie pomieszczeń, dobrze jest wybrać skrzydła z jak największymi wstawkami szkła. Kiedy prowadzą do reprezentacyjnych wnętrz warto pokusić się o witrażową elegancję. Gra kolorów w obie strony bywa naprawdę magiczna. Natomiast wszędzie tam, gdzie chcemy jedynie przepuścić trochę światła na korytarze, zastosujmy skrzydła częściowo przeszklone.

Dla wahających się z wyborem szkła w drzwiach ze względów bezpieczeństwa ważna może okazać się informacja, że w przeszkleniach wykorzystuje się szkoło specjalnie przygotowane. Jest to bezpieczne szkło na przykład tzw. klejone (folia lub żywica wewnątrz), które się nie rozsypuje po stłuczeniu lub hartowane (specjalna obróbka termiczna) bardzo mocne, a jeśli nawet pęknie, to jego krawędzie są tępo zakończone.

Wybór

Kiedy musimy podjąć decyzję, co do wybory wszystkich drzwi w domu czy mieszkaniu, najlepiej powierzyć to specjalistom od aranżacji lub choćby osobom, które mają o tym jakieś pojęcie. Drzwi powinny pasować do całego wystroju wnętrz, do podłogi i okien, do umeblowania, a dodatkowo spełniać wyżej wymienione oczekiwania co do dyskrecji, ciszy, prywatności, dostępu światła i innych czynników.

Zobacz także:

Drzwi szklane

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Drzwi pokojowe

Jak zamontować drzwi?

Wymiary drzwi

Wewnętrzne drzwi drewniane

Zostaw komentarz