Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Drzwi wewnętrzne

Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych powinien być przemyślany, ponieważ stanowią one stały element wystroju wnętrza na lata. Wysokiej jakości drzwi wewnętrzne nie będą się wyginać pod wpływem wilgoci, odkształcać, jak również ocierać o podłogę. Bardzo istotny jest również właściwy montaż drzwi, który uwzględni obowiązujące przepisy oraz logikę użytkowania. Najczęściej montuje się drzwi wewnętrzne z drewna klejonego, litego oraz płyt drewnopochodnych. Rynek oferuje wiele modeli  zarówno pełnych jak również przeszklonych.

Najważniejsze elementy związanie z drzwiami wewnętrznymi

  1. Zawiasy – w przypadku drzwi lekkich montuje się 2 sztuki. Modele o większej wadze potrzebują 3 sztuk
  2. Klamki – najczęściej trzeba je dokupić oddzielnie, ponieważ nie są standardowo montowane przez producentów
  3. Zamki – zazwyczaj montowane fabrycznie w drzwiach
  4. Ościeżnice – jest to rama wypełniająca otwór drzwiowy w ścianie. Często jest wyprodukowana z tego samego materiału co drzwi. Ościeżnice zazwyczaj posiadają regulowane szerokości, aby z powodzeniem można było je dopasować do ściany.

Zasady jakimi należy się kierować w trakcie zakupu i montażu drzwi

drzwi kuchenne nie mogą posiadać progu ze względów bezpieczeństwa. Kuchnia jest miejscem, gdzie często przenosi się gorące potrawy. Zamontowany próg mógłby stać się przyczyną groźnego wypadku. Próg w łazience może zapobiec rozprzestrzenianiu się wody po mieszkaniu w przypadku awarii

drzwi łazienkowe muszą posiadać otwory wentylacyjne (np.: kratki) o powierzchni przekraczającej 200 cm2

drzwi wewnętrzne nie mogą mieć mniej niż 80 cm w świetle ościeżnicy

– krawędź drzwi otwartego skrzydła w stronę wąskiego pomieszczenia powinno oddzielać co najmniej 60 cm względem ściany

drzwi do łazienki i innych małych pomieszczeń bez okien powinny być otwierane na zewnątrz

gałka montowana zamiast klamki musi być bardziej odsunięta od krawędzi drzwi. W takim przypadku otwieranie i zamykanie będzie wygodniejsze, ponieważ nie będziemy uderzać dłońmi w ościeżnice

– drzwi narożnikowe do dwóch różnych pomieszczeń nie mogą być instalowane zbyt blisko siebie, ponieważ jednocześnie otwarte mogą o siebie uderzać

Montaż drzwi wewnętrznych

Montowanie drzwi wewnętrznych należy przeprowadzić bardzo starannie, ponieważ od niego zależy ich komfortowe otwieranie i zamykanie. Eksploatacja drzwi będzie przebiegała bezproblemowo jeśli właściwie zamontowane wysokiej jakości drzwi zawisną na prawidłowo zamocowanej ościeżnicy.

Zamontowaniem drzwi mogą zająć się fachowcy (np.: poleceni przez dystrybutora lub market budowlany). Fachowa ekipa budowlana skutkuje przedłużeniem okresu gwarancji. W zależności od producenta może ona trwać 1, 2 lub 3 lata. Samodzielny i nieprawidłowy montaż drzwi może spowodować utratę gwarancji.

Zakup drzwi wewnętrznych

Pierwszą czynnością przed zakupem drzwi wewnętrznych musi  być ustalenie, czy mają być prawe lub lewe. Drzwi prawe posiadają zawiasy z prawej strony patrząc od strony z której są zamontowane w ościeżnicy. Drzwi lewe posiadają zawiasy z lewej strony patrząc od strony z której są zamontowane w ościeżnicy. Drzwi prawe otwiera się prawą ręką do siebie. Drzwi lewe analogicznie otwiera się lewą ręką do siebie. Jest to bardzo istotne zagadnienie, ponieważ przestrzeń za drzwiami jest „martwa”. Oznacza to, że nie będziemy mogli jej zagospodarować przykładowo na postawienie mebli. Nieodpowiedni wybór może spowodować, że drzwi będą utrudniać nam życie.

Część producentów oferuje skrzydło i ościeżnice razem w jednej cenie. Można również spotkać oba elementy oferowane oddzielnie. Jest to ważne zagadnienie szczególnie w sytuacji, gdy remontujemy mieszkanie i chcemy wymienić jedynie skrzydła, zostawiając stare ościeżnice. W takim przypadku należy wybrać skrzydła nie posiadające przygotowanych miejsc do montażu zawiasów z uwagi na fakt, że mogą nie pasować do starych ościeżnic. Zamawiając drzwi wewnętrzne u stolarza, warto zapytać, czy oferowana cena dotyczy kompletu (skrzydło plus ościeżnice).

Zanim zakupimy konkretne drzwi, należy dokonać dokładnych pomiarów . Czynność tę powinniśmy wykonać po wcześniejszym otynkowaniu i położeniu posadzki. Bardzo istotne jest zmierzenie wysokości i szerokości otworu drzwiowego oraz jego przekątnych (muszą być identycznej długości). Ważne jest również zmierzenie grubości ścian.

Kupując konkretny model drzwi wewnętrznych nie opłaca się zwracać uwagi tylko na cenę, ponieważ jest to zakup na lata. Zdecydowanie większą rolę powinna odgrywać jakość danego produktu. Osobiście polecamy renomowanych producentów, których produkty są już sprawdzone przez konsumentów.

Zobacz także:

Drzwi zewnętrzne

Drzwi do piwnicy, kotłowni, garderoby i na strych

Drzwi prawe, lewe, przyglowe i bezprzylgowe

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Drzwi pokojowe

Wewnętrzne drzwi drewniane

Zostaw komentarz