Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Funkcjonalne drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne mają bardzo szerokie zastosowanie. Ze względu na praktyczny mechanizm ich otwierania oraz oszczędność przestrzeni, jakiej potrzebują, doskonale sprawdzają się w różnych miejscach. Najczęściej jednak wykorzystuje się je we wnękach i miejscach wydzielonych na garderobę oraz do oddzielania różnych przestrzeni: przedpokoju od salonu, salonu od tarasu, wydzieleniu sypialni z części większego pokoju i w wielu innych wariantach. Dzięki temu drzwi przesuwne stają się coraz bardziej popularne zarówno w domach, mieszkaniach, jak i firmach, biurach czy instytucjach.

Budowa i mechanizmy poruszania drzwi przesuwnych

Elementy wchodzące w skład budowy drzwi przesuwnych to:

– skrzydła drzwiowe ( pojedyncze lub podwójne),

– szyny,

– wózki (kulkowe lub rolkowe),

– ograniczniki wychylenia (mocowane w podłodze),

– ograniczniki otwarcia,

– kaseta ścienna.

Na rynku najwięcej znajdziemy drzwi z prowadnicą górną. To po niej poruszają się wózki, do których przymocowane jest przesuwające się skrzydło drzwiowe. Dzięki temu nie ma ono styczności z podłogą, która może w tym miejscu być dowolnie wykończona i zbędne są tu progi. Jeśli drzwi są duże lub wyjątkowo ciężkie, stosuje się raczej prowadnicę dolną, która jest znacznie stabilniejsza.

Drzwi suwaneDrzwi przesuwne

 

Mechanizmy stosowane w drzwiach przesuwnych umożliwiają na  ich otwieranie jednostronne lub dwustronne. Ciekawym rozwiązaniem są też drzwi teleskopowe, których skrzydła poruszają się po dwóch torach prowadnicy i można je otwierać niezależnie od siebie lub chować jedno skrzydło drzwiowe za drugie, a potem zsuwać razem w jednym kierunku (kaskadowo). To ostatnie rozwiązanie jest bardzo chętnie stosowane, gdyż umożliwia znaczne skrócenie prowadnicy oraz kasety schowanej w ścianie.

Jeszcze inny sposób otwierania i zamykania można zastosować, kiedy w jednej kasecie znajdują się dwa skrzydła poruszające się w przeciwnych kierunkach. Takie rozwiązanie nazywa się ‘systemem zachodzącym’ i pozwala ono na przykład na zamykanie drzwiami przesuwnymi dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeń.

Drzwi przesuwne

 

Istnieją również rozwiązania pozwalające zsynchronizować ruch skrzydeł znajdujących się po przeciwnych stronach otworu drzwiowego. Jest to tzw. ‘system sprzężony’ drzwi dwuskrzydłowych, w którym poruszenie jednego z nich powoduje przesunięcie obydwu. Umożliwia to specjalny system linek stalowych, którymi połączone są oba skrzydła drzwiowe. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się na przykład w drzwiach chowanych w ścianie, gdyż system linek jest wówczas niewidoczny.

Natomiast jeszcze innym mechanizmem otwierania, który chętnie wybierają osoby mające problemy z poruszaniem się, to drzwi z systemem z przeciwwagą. Umożliwia on łatwiejsze uruchamianie dużego skrzydła przez kompensowanie jego ciężaru.

Wygodne są również drzwi z napędem elektrycznym, gdzie silnik uruchamiany jest za pomocą przycisku w ścianie lub pilota. Są one zazwyczaj dodatkowo wyposażone w fotokomórkę, która zabezpiecza przechodzących przed nieopatrznym przytrzaśnięciem.

Drzwi przesuwne

Zastosowanie

Drzwi przesuwne wykorzystywane są nie tylko w swojej zasadniczej roli. Świetnie sprawdzają się również  jako ruchome ścianki działowe, wydzielające na przykład z większych wnętrz ich mniejsze części.

Zobaczmy, w jaki sposób lubią aranżować wnętrza z pomocą drzwi przesuwnych, projektanci:

– zamiast tradycyjnych drzwi z przedpokoju do pokojów w mieszkaniach o małej powierzchni,

– jako zamknięcie szaf wnękowych lub garderoby.

W domach o większej powierzchni:

– jako drzwi między salonem a korytarzem,

– pomiędzy dwoma mniejszymi pokojami, które w razie konieczności mogą tworzyć jedno większe pomieszczenie,

– między salonem a tarasem,

– między pokojem dziennym a aneksem kuchennym lub bezpośrednio z kuchnią,

– między sypialnią a garderobą,

– w pomieszczeniach, z których korzystają osoby niepełnosprawne,

– jako drzwi do garażu.

W pomieszczeniach firmowych, urzędach i instytucjach:

– jako drzwi do wejściowe,

– drzwi do windy,

– drzwi oddzielające korytarze od biur, gabinetów, sal chorych itp.

– jako oddzielenie sal konferencyjnych od innych pomieszczeń firmowych,

– i wiele innych funkcji.

Jak widać możliwości i pomysłów na wykorzystanie drzwi przesuwnych jest naprawdę dużo. Nie należy więc się dziwić, że cieszą się taką popularnością. Ich zaletami jest wygoda, funkcjonalność, często też elegancja i trwałość. Także cena takich drzwi nie jest zbyt wygórowana, czyli dostępna dla przeciętnego klienta.

Zobacz także:

Drzwi harmonijkowe

Drzwi przesuwne, czy harmonijkowe?

Drzwi prawe, lewe, przylgowe i bezprzylgowe

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Drzwi do kuchni

Drzwi wahadłowe

3 komentarze do “Funkcjonalne drzwi przesuwne”

 1. Martyna napisał(a):

  Witam serdecznie, chciałabym sie dowiedzieć jaki jest koszt drzwi dwuskrzydłowych przesuwnych i gdzie mozna je kupic?

 2. Agata napisał(a):

  Interesują mnie drzwi przesuwne między kuchnią a salonem/szyba mleczna,w białym drewnie/wymiary orientacyjnie:wys.260,szrokość142 cm .Jaka byłaby cena z montarzem.teren warszawy. I czas od zamówienia do wykonania
  Agata Dąbkowska

 3. MARZENA napisał(a):

  Chciałabym zamówiću państwa drzwi przesuwne a nie wiem w jaki sposób…?


Zostaw komentarz