Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Jak zamontować drzwi?

Zamontowanie drzwi zależy od kilku rzeczy, od rodzaju drzwi, otworu drzwiowego, od umiejętności i doświadczenia osób, które się tego podejmują. Jeśli ktoś jednak nie ma żadnego doświadczenia w pracach budowlanych i stolarskich, lepiej niech to zadanie powierzy komuś bardziej kompetentnemu. Osoby, które potrafią wykonywać mniej skomplikowane remonty, prace stolarskie i naprawy w domu, na pewno mają szansę na poprawne zamocowanie drzwi. W tym artykule opiszemy najważniejsze czynności tego procesu.

Montaż drzwi wewnętrznych

Zamocowanie nowych lub wymiana starych na nowe drzwi nie jest zadaniem bardzo trudnym. Wymaga jedynie podstawowych umiejętności związanych przede wszystkim ze stolarką z pewnymi elementami budownictwa. Do wykonania tego zadania potrzebne są następujące narzędzia:

– wiertarka,

– odpowiednie wiertła,

– śrubokręty,

– nóż,

– młotek,

– miarka,

– dłuto.

Etapy kolejnych czynności montażu

Wymierzenie otworu drzwiowego – zazwyczaj wewnętrzne drzwi mają jedną ze standardowych szerokości i wysokości. Zdarzają się jednak wyjątki. Dlatego należy bardzo dokładnie dokonać tych pomiarów.

Montaż ościeżnicy – należy prawidłowo złożyć wszystkie jej elementy w całość. Następnie trzeba złożyć główne belki ościeżnicy, górną i boczne, dbając, by pomiędzy nimi zachować kąty proste, po czym zamocować w otworze drzwiowym.

Dopasowanie skrzydła drzwi do ościeżnicy – przymierzamy drzwi do ościeżnicy. Podpierając skrzydło od dołu i pozostawiając około 2 mm między nimi a ościeżnicą, sprawdzamy, czy będą się swobodnie otwierały.

Montowanie zawiasów – górny zawias powinien być umieszczony około 17,5 cm od tej krawędzi drzwi, a dolny około 25 cm od niej. Ustawiamy zawias równolegle do krawędzi drzwi na zaznaczonej wysokości, obrysowujemy kontur zawiasu ostrym nożem. Potem odkładamy okucie i jeszcze pogłębiamy kształt zawiasu. Analogicznie postępujemy z dolnym zawiasem. Następnie za pomocą dłuta usuwamy drewno z wnętrza obrysowań. Wgłębienie ma być takie, aby okucia nie wystawały na zewnątrz. Ponownie umieszczamy zawias w wyznaczonym miejscu i ostrożnie nawiercamy otwory. Najpierw przykręcamy zawiasy tylko na jednej śrubie, osadzamy skrzydło i sprawdzamy, czy prawidłowo się otwierają i zamykają. Jeśli wszystko jest dobrze, mocujemy zawiasy do końca, jeśli coś nie tak, poprawiamy aż do skutku.

Mocowanie klamki i zamka – po zaznaczeniu na odpowiedniej wysokości miejsca na klamkę i zamek, za pomocą szerokiego wiertła nawiercamy otwór na umieszczeni zamka. Przykładamy zamek do drzwi i zaznaczamy miejsce na otwór do umieszczenia klamki. Przewiercamy skrzydło na wylot i montujemy zamek i klamkę.

Osadzenie skrzydła w ościeżnicy – przykładamy skrzydło właściwą stroną do zawiasów i ostrożnie nasuwamy je na nie.

Montaż drzwi zewnętrznych

Montowanie drzwi zewnętrznych jest podobne do montażu drzwi wewnętrznych. Należy tu jednak zwrócić uwagę na solidniejsze osadzenie ościeżnicy i uszczelnienia. Kolejność czynności jest następująca:

– Drzwi umieszczamy w otworze drzwiowym muru i posługując się klinami blokujemy ościeżnicę z obu stron w pobliżu naroży.

– Sprawdzamy poziom nadproża ościeżnicy oraz pion elementów pionowych ościeżnicy.

– Sprawdzamy prawidłowość działania zamka.

– Zabezpieczamy wewnętrzne jak i zewnętrzne płaszczyzny drzwi taśmą malarską.

– Przed naniesieniem pianki poliuretanowej, otwieramy skrzydło i umieszczamy dwie rozpórki wewnątrz ościeżnicy. Mocujemy ościeżnicę za pomocą dybli.  Piankę wstrzykujemy tak, aby po rozprężeniu nie wyszła poza ościeżnicę. Pamiętamy o tym, by szpara między murem i ościeżnicą nie była większa niż 20 mm.

– Po stężeniu pianki, ściągamy rozpórki montażowe.

– Po wyschnięciu pianki, jej nadmiar należy obciąć nożem.

– Skrzydło (skrzydła) montujemy analogicznie do drzwi wewnętrznych.

Montaż różnych rodzajów drzwi

Mechanizmy działania innych drzwi, niż uchylne, bywają na tyle skomplikowane, że lepiej te czynności powierzać fachowcom. Mamy tu na myśli drzwi przesuwne, składane, harmonijkowe, a także drzwi szklane, metalowe, antywłamaniowe, antypożarowe itp. Wymagają one nie tylko doświadczenia, ale i odpowiedniego sprzętu.

Czy montować drzwi samodzielnie?

Tylko wtedy, jeśli choć jedna osoba ma pojęcie i doświadczenie w stolarce budowlanej. Powyższy tekst tylko wspomina etapy i czynności związane z mocowaniem drzwi, ale nie jest precyzyjną instrukcją i nie zastąpi rozsądku, umiejętności i doświadczenia niezbędnych do wykonania tego zadania. Jeśli nie mamy kogoś takiego pod ręką, montaż drzwi lepiej powierzmy fachowej ekipie, a będziemy mieli pewność poprawnego zamocowania i działania naszych drzwi.

Zobacz także:

Ościeżnica – futryna

Wymiary drzwi

Zamki do drzwi

Zawiasy i klamki drzwiowe

Progi i uszczelki drzwiowe

Drzwi prawe, lewe, przylgowe i bezprzylgowe

Ceny drzwi wewnętrznych

Zostaw komentarz