Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Kupujemy drzwi wejściowe

Wejście do domu, do mieszkania, do firmy czy do instytucji rzuca się w oczy, czy chcesz czy nie chcesz. Może zapraszać lub zniechęcać do otworzenia, może zapowiadać gościnnych, przyjaznych ludzi lub osoby, które wyraźnie chcą się odciąć od świata. Zakupu drzwi wejściowych lepiej nie bagatelizować. Mają przecież nas reprezentować i chronić przez co najmniej kilka lat. Przyłóżmy się do tego zadania i przed zakupem przyjrzyjmy się propozycjom na rynku.

Co jest ważne?

Zastanawiając się nad wyborem drzwi zewnętrznych, koniecznie należy wziąć pod uwagę takie parametry, jak:

– wytrzymałość,

– izolacja termiczna,

– izolacja akustyczna,

– odporność na czynniki atmosferyczne,

– bezpieczeństwo.

Tak oto najpierw najlepiej rozejrzeć się za modelami, które w wystarczającym stopniu spełniają wyżej wymienione wymagania, a potem spośród nich wybierać pod kątem wyglądu drzwi. Odwrotna kolejność może nas w przyszłości sporo kosztować.

Wymogi prawne

Wedle aktualnych przepisów prawa budowlanego, drzwi zewnętrzne jednoskrzydłowe w domach jednorodzinnych powinny mieć wysokość wynoszącą przynajmniej 200cm i szerokość minimum 90cm.

Ważna jest również maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U, która nie może być wyższa niż 2.6 W/m2K.

Drzwi wejściowe – drewniane

Drzwi wejściowe a ciepło

Nie chcemy, aby tak ciężko opłacone ciepło w naszym domu uciekało nam szparami okiennymi czy drzwiowymi. Dlatego każdy, kto zamierza kupić nowe drzwi wejściowe, pilnie przygląda się tego typu parametrom poszczególnych modeli.

Współczynnik przenikania ciepła oznaczany jest jako „U” i informuje o tym, jak dużo ciepła może uchodzić na zewnątrz po prawidłowym zamontowaniu konkretnych drzwi. Im ów współczynnik jest niższy, tym straty ciepła będą mniejsze. Jego wartość zależy od materiałów, z jakich powstały drzwi, ich konstrukcji oraz od prawidłowego montażu.

Drzwi wejściowe a hałas

Dom ma nas chronić od tego, co niepożądane na zewnątrz. Jednym z takich niechcianych czynników jest hałas, z ulicy, od sąsiadów, samolotów itp. W drugą stronę również nie powinny dochodzić dźwięki wydobywające się z naszego domu. Cenimy sobie własną intymność  na co dzień i od święta, kiedy możemy zachowywać się głośniej, bo organizujemy na przykład imieniny, jubileusz lub nasze dzieci urządzają głośną imprezę dla nastolatków.

Drzwi zewnętrzne powinny dobrze tłumić hałas dochodzący zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza domu. Izolacyjność akustyczna wyrażana jest w decybelach za pomocą współczynnika Rw, który określa, z jakim skutkiem dane drzwi tłumią dźwięki. Im współczynnik Rw jest wyższy, tym lepiej konkretny model chroni przed hałasem.

Drzwi wejściowe – drewniane

Drzwi wejściowe a warunki atmosferyczne

Zwłaszcza zewnętrzna strona drzwi jest nieustannie narażona na działanie czynników atmosferycznych, deszczu, śniegu, gradu,  upałów, mrozu, wiatru. Jeśli mają nam służyć przynajmniej kilka lat, muszą być odpowiednio odporne na takie działanie.

Jednym z ważniejszych parametrów jest w tym przypadku wodoszczelność. To ona określa stopień zabezpieczenia wnętrza na przenikanie deszczu w zależności od siły i kierunku wiatru. Definiowana jest ona za pomocą klas oznaczanych symbolami od 0 do 9. Wyższy współczynnik oznacza skuteczniejszą ochronę. Dla drzwi zewnętrznych nie może być niższy od 3-4.

Drzwi zewnętrzne

Drzwi wejściowe a bariera dla włamywaczy

Przez drzwi do naszego domu mogą swobodnie wchodzić tylko domownicy i zaproszeni goście. Wobec intruzów powinny one stanowić barierę nie do przebycia. Dlatego kupując nowe drzwi należy zwrócić uwagę na to, jaką dają gwarancję przed sforsowaniem ich przez niepowołane osoby. Produkty zapewniające wysoki stopień antywłamaniowy mają odpowiednio wzmocnione profile skrzydeł, wkładki wzmacniające wytrzymałość naroży, jeśli są przeszklone, to szyba jest również antywłamaniowa, powinny też posiadać stosowne rygle, zamek i zasuwnicę antywłamaniową. Niektóre mogą być podłączone do ogólnego systemu alarmowego.

Drzwi wejściowe a materiał wykonania

Drzwi wejściowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotyka się modele z drewna, materiałów drewnopochodnych, tworzywa sztucznego, włókna szklanego, stali, aluminium i szkła. Każde z nich ma inne parametry ochronne, a także inne walory estetyczne.

Dobrze jest dobrać drzwi wejściowe do całościowego stylu domu. Jeśli nie potrafimy zdecydować samodzielnie, które modele zadowolą nas tak pod względem ochronnym, jak i estetycznym, zwróćmy się do specjalistów, którzy zrobią to profesjonalnie.

Zobacz także:

Drzwi wejściowe do mieszkania w bloku – wewnątrzklatkowe

Drzwi zewnętrzne – drewniane czy z PVC?

Drzwi antywłamaniowe

Drzwi przeciwpożarowe

Drzwi prawe, lewe, przylgowe i bezprzylgowe

Zamki do drzwi

Montaż drzwi

2 komentarze do “Kupujemy drzwi wejściowe”

  1. wejściowe drzwi aluminiowe napisał(a):

    ja odkąd dałam się przekonać do drzwi aluminiowych jestem ich wielką fanką. Obawiałam się troszkę ich wyglądu bo faktycznie wyróżniają się nieco na tle drzwi w innych domach ale są naprawdę solidne i nie przepuszczają tak ciepła jak poprzednie zwykłe, drewniane drzwi. Pewnie gdybym mieszkała w bloku zdecydowałabym się na coś zwykłego i tańszego ale w domu raczej zwykłe drzwi nie zdają egzaminu.

  2. Ewa napisał(a):

    Witam,Bardzo mnie się spodobał drzwi wejściowe do mieszkania w kamienicy http://drzwiwewnetrzne.info/wp-content/uploads/2012/02/Drzwi-wej%C5%9Bciowe-male-2-s-699×1024.jpg
    Proszę powiedzieć,gdzie to można kupić-gdyż bardzo mnie się podoba drzwi.
    Pozdrawiam


Zostaw komentarz