Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Najlepsze drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne odgrywają niebagatelną rolę w każdym domu i mieszkaniu, więc ich wybór powinien być starannie przemyślany. Pełnią bardzo istotną rolę, ponieważ tworzą klimat intymności, współtworzą klimat panujący w pomieszczeniu oraz zabezpieczają przed nadmiernym hałasem. W ostatnich czasach coraz większą rolę odgrywa właściwe wyciszenie drzwi, ponieważ ludzie szukają przede wszystkim spokoju.

Wybieranie najlepszych drzwi wewnętrznych nie może się opierać jedynie na kryteriach estetycznych. Bardzo istotny jest również materiał z którego zostały wykonane, konstrukcja, sposób otwierania oraz docelowe przeznaczenie. Kierując się tak szerokimi kryteriami z łatwością wybierzemy drzwi wewnętrzne, które będą pasowały do naszego domu, a jednocześnie ich jakość nie będzie budziła wątpliwości.

Obecnie w sklepach dostępne są setki rodzajów drzwi wewnętrznych w różnych typach. Swobodnie możemy przebierać w modelach różniących się budową, sposobem otwierania i kolorystyką. Przeznaczenie drzwi wewnętrznych odgrywa tak istotną rolę, ponieważ przykładowo nikt nie kupuje identycznych drzwi do łazienki i salonu.

Poniżej postaramy się Państwu przybliżyć i scharakteryzować najważniejsze typy i rodzaje drzwi wewnętrznych.

Podział drzwi wewnętrznych ze względu na sposób otwierania

  1. drzwi rozwieralne – zdecydowanie najpopularniejsze ze wszystkich rodzajów. Główną wadę stanowi duża przestrzeń, która konieczna jest do ich prawidłowego funkcjonowania. Składają się z ościeżnicy zamontowanej w otworze drzwiowym oraz skrzydła przymocowanego do niej za pomocą zawiasów.  Możemy wyróżnić 2 podstawowe typy drzwi rozwieralnych – lewe oraz prawe. Drzwi lewe mają zamontowane zawiasy z lewej strony (spoglądając od strony okuć) i otwieramy je lewą ręka do siebie. Drzwi prawe posiadają zawiasy z prawej strony i otwierają się prawą ręką do siebie. Ze względu na fakt, że drzwi rozwieralne zajmują sporo miejsca, bardzo ważne jest w którą stronę będą się otwierać. Z tego powodu zanim zamontujemy drzwi warto rozplanować aranżację pomieszczenia. Na rynku dostępne są również drzwi rozwieralne wahadłowe, które ruchem wahadłowym zamykają się samoczynnie.
  2. drzwi łamane (składane, harmonijkowe) –  w tego typu drzwiach, skrzydło jest podzielone na części, które składają się jak harmonijka w trakcie zamykania. Drzwi łamane najczęściej montowane w miejscach, gdzie jest zbyt mało miejsca na drzwi rozwieralne i futryna jest zbyt wąska, aby zamontować drzwi przesuwne. Bardzo dobrze nadają się do futryn posiadających nietypowe wymiary. Wadą drzwi harmonijkowych jest to, że otwarte zmniejszają wielkość otworu drzwiowego.
  3. drzwi przesuwne – mogą posiadać jedno lub dwa skrzydła, które przesuwają się na specjalnie zamontowanej szynie. Drzwi przesuwne najczęściej zakupują osoby dysponujące w mieszkaniu ograniczonym miejscem. W trakcie otwierania skrzydło drzwiowe może się chować w specjalnej kasetce zamontowanej w ścianie lub zachodzić na nią. Nie wszędzie można zamontować ten typ drzwi z uwagi na fakt, że ściana musi posiadać odpowiednią grubość (minimum – 11 cm).

 

Materiał z którego produkowane są drzwi wewnętrzne

Materiał z którego zostały wyprodukowane drzwi wpływa na ich trwałość, wygląd oraz tłumienie niepotrzebnych hałasów.

Drzwi wewnętrzne produkowane są z drewna litego (np.: jesion, sosna, buk, dąb), klejonego warstwowo, płyt wiórowych, pilśniowych, płyt HDF (twarde płyty wiórowe) oraz płyt MDF (średniej gęstości płyty wiórowe). Płyty pilśniowe i MDF są bardziej wrażliwe na wilgoć, jednakże ich niewątpliwy atut stanowi niska cena. Drewno klejone i płyty HDF powszechnie uważane są za bardziej trwałe, ale ich cena jest wyższa.

Na rynku dostępne są 3 zasadnicze typy drzwi: płycinowe, płytowe oraz płycinowo-płytowe.

  1. drzwi płycinowe – rama wokół drzwi posiada zamontowane 2 płyty ze sklejki, litego drewna lub szkła
  2. drzwi płytowe – skrzydło wyprodukowane jest z pełnej płyty ze sklejki lub drewna
  3. drzwi płycinowo-płytowe – posiadają litą płytę, która zdobiona jest wyżłobieniami wyglądem przypominającymi płyciny

 

Powierzchnia drzwi wewnętrznych

Sklepy budowlane oferują drzwi okleinowane lub lakierowane. Drzwi okleinowane mogą być pokryte fornirem z naturalnego drewna lub laminatem z tworzywa sztucznego. Laminaty posiadają kolory, które skutecznie imitują naturalne drewno. W sprzedaży dostępne są laminaty wyglądem przypominające dąb, orzech, mahoń, buk oraz wiele innych gatunków drzew. Wewnętrzne drzwi lakierowane mogą być pomalowane farbami akrylowymi lub lakierem bezbarwnym. Osoby, które chcą zakupić drzwi w nietypowych kolorach muszą się liczyć z dodatkową dopłatą. Część firm produkuje drzwi niepomalowane, które można swobodnie dostosować do własnych preferencji. Znacząca większość drzwi wewnętrznych oferowanych w sklepach budowlanych jest pokryta farbami akrylowymi lub bezbarwnych lakierem. Dobór odpowiedniego koloru drzwi wewnętrznych powinien zostać przeprowadzony po ustaleniu innych stałych elementów wnętrza. Należy pamiętać również, że rodzaj powierzchni drzwi będzie determinował ich późniejszą konserwację.

 

Drzwi bezprzyglowe i przylgowe

drzwi przylgowe na krawędziach skrzydła posiadają specjalne wcięcia, których zadaniem zwiększenie powierzchni przylegania do ościeżnicy. W takim wypadku część skrzydła drzwiowego pokrywa ościeżnicę. Drzwi przyglowe nie nadają się do montażu zawiasów chowanych.

drzwi bezprzyglowe nie posiadają wcięć zwiększających powierzchnię styku z ościeżnicą. Montaż tego typu drzwi jest odrobinę trudniejszy w stosunku do przylgowych. Drzwi bezprzylgowe łatwiej dopasować do ościeżnicy, ponieważ można je swobodnie przycinać z dołu, z góry lub z boków.

Drzwi przeszklone

Drzwi z przeszkleniami stają się coraz bardziej popularne, ponieważ dzięki nim można wpuścić do pomieszczenia trochę dodatkowego światła. Jeszcze więcej świtała przepuszczają drzwi szklane, które mogą posiadać szkło ornamentowe, matowe, hartowane lub barwione. Tego typu materiał pozwala na zachowanie poczucia intymności z jednoczesnym dostarczeniem światła do pomieszczenia. Drzwi pełne montuje się w pomieszczeniach, gdzie poczucie intymności odgrywa zasadniczą rolę (np.: łazienka). Klienci poszukujący drzwi bardziej oryginalnych często decydują się na drzwi pełne z nadrukiem.

Wymiary drzwi wewnętrznych

Obowiązujące w Polsce przepisy regulują minimalną szerokość drzwi i zgodnie z nimi drzwi nie mogą mieć mniej niż 80 cm szerokości. Ponadto, drzwi do łazienki musza być zaopatrzone w otwór wentylacyjny.

Ościeżnice (futryny)

Obecnie na rynku można zakupić futrynę drewnianą, z materiałów drewnopochodnych oraz metalową. W przeszłości w większości mieszkań montowane były ościeżnice metalowe. Wymieniając drzwi można zamontować również nową futrynę, jednakże będzie się to wiązało z pewnym dodatkowym wysiłkiem. Nowa ościeżnica, pasująca do nowych drzwi pomoże w osiągnięciu pełnego efektu po przeprowadzonym remoncie. Oczywiście możemy zostawić również starą ościeżnicę i tym samym obniżyć koszty remontu.

Zakupując drzwi, warto zapytać, czy oferowane skrzydło jest w zestawie z ościeżnicą oraz czy zestaw posiada zawiasy i zamek. Zazwyczaj futryna i skrzydło drzwiowe wyprodukowane są z takich samych materiałów. Większość obecnie sprzedawanych futryn posiada regulację, która umożliwia dopasowanie ich do grubości ściany.

Zobacz także:

Drzwi pokojowe

Wymiary drzwi

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne

Jak zamontować drzwi?

Zostaw komentarz