Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Ościeżnica (Futryna)

Ościeżnica bardzo często nazywana jest również futryną. Znacząca cześć osób nie poświęca zbyt wiele czasu na to zagadnienie w trakcie zakupu nowych drzwi, co bardzo często okazuje się dużym błędem. Ościeżnica spełnia 2 zasadnicze funkcje – praktyczna i dekoracyjna. Wysokiej jakości ościeżnica, która została prawidłowo zamontowana z powodzeniem może służyć przez lata. Ponadto pełni bardzo ważną funkcję dekoracyjną i może stanowić ozdobę naszego mieszkania.

Czym jest ościeżnica?

Ościeżnica wypełnia otwór w ścianie, montuje się na niej skrzydła drzwiowe, uszczelnia drzwi oraz utrzymuje drzwi we właściwej pozycji. Składa się z 3 zasadniczych elementów: jednego poziomego i dwóch pionowych. Poszczególne elementy łączone są za pomocą łączników oraz listew opaskowych. Zazwyczaj łączenia poszczególnych elementów dokonuje się w miejscu montażu, jednakże zdarza się, że robią to również producenci. Montaż na miejscu zdecydowanie ułatwia wcześniejszy transport ościeżnicy. Na rynku oferowane są zarówno same ościeżnice, jak również w komplecie razem z drzwiami. Rodzaj i wielkość ościeżnicy (futryny) powinien być dopasowany do stylu wnętrza. Bardzo istotny jest wymiar, który musi pasować do grubości ściany.

W sklepach budowlanych dominują ościeżnice z MDF-u oraz drewna klejonego warstwowo. Wyprodukowane z MDF-u najczęściej są fornirowane, lakierowane, foliowane lub okleinowane. Ościeżnice (futryny) drewniane mogą być pokryte fornirem lub lakierowane.

Jedna z dwóch pionowych części posiada specjalnie nawiercony otwór w którym umieszcza się zamek. Druga część zaopatrzona jest w zawiasy na których będą wisieć drzwi. Niektóre ościeżnice mają fabrycznie zamontowane specjalne uszczelki, których zadaniem jest poprawa szczelności.

Rodzaje ościeżnic

Ościeżnica regulowana – może z powodzeniem zostać dopasowana do grubości muru dzięki specjalnym listwom obejmującym. Ten rodzaj futryn daje zdecydowanie większe możliwości aranżacyjno-budowlane. Ościeżnica regulowana może być zastosowana, jeśli grubość muru jest większa od 7,5 cm i nie większa od 35 cm, chociaż na rynku dostępne są specjalne modele nadające się nawet do 40-50 cm. Najczęstszy zakres regulacji tego typu futryn wynosi 2 cm. Zasadniczym plusem ościeżnic regulowanych jest łatwość montażu, jak również demontażu. Bardzo dobrze sprawdzają się w sytuacji, gdy otwór drzwiowy i ściany w których jest wykonany nie „trzymają wymiarów”. Montażu najczęściej dokonuje się za pomocą dybli (dla ścian murowanych), kołków (dla ścian szkieletowych) oraz piany montażowej. Tego typu materiał montażowy gwarantuje dużą stabilność futryny. Ościeżnice regulowane posiadają również pewien minus jakim jest wyższa cena w stosunku do ościeżnic stałych. Zazwyczaj są droższe o ok. 60-90%, co może stanowić pewien problem dla osób posiadających mniejsze możliwości finansowe. Cena końcowa ościeżnic regulowanych i stałych może się tak bardzo nie różnić ze względu na łatwiejszy montaż tych pierwszych i brak konieczności stosowania dodatkowych materiałów wykończeniowych.

Ościeżnica stała – jest to zdecydowanie najprostszy typ futryny, stosowany w typowych grubościach muru – 6 lub 10 cm. Na rynku można spotkać również modele o nietypowych wymiarach, dostosowane do indywidualnych preferencji Klienta. Ościeżnice stałe z powodzeniem można stosować w budynkach posiadających mury „trzymające” wymiary. Brak możliwości regulacji sprawia, że bardzo często konieczne jest zastosowanie specjalnych listew mających za zadanie zamaskowanie miejsc łączenia ze ścianą.

Ościeżnice w sklepach

W przeszłości trudno było zakupić ładną futrynę, więc w większości mieszkań montowano niezbyt ładne metalowe. Obecnie, producenci futryn oferują bardzo szeroki wybór modeli w różnej kolorystyce. W hipermarketach budowlanych bez problemu można dobrać preferowaną ościeżnicę do wybranych drzwi. Klienci mogą przebierać w formach prostych, eleganckich, jak również bardziej awangardowych. Nawet najpiękniejsze drzwi nie będą się efektownie prezentowały się na tle starej i brzydkiej metalowej futryny. Z tego powodu warto zainwestować w nowoczesną, aby w pełni cieszyć się z przeprowadzonego remontu. Cześć osób zakupuje tzw. „ślepe ościeżnice” nawet w przypadku, gdy rezygnuje z montażu skrzydeł drzwiowych. Taka futryna pozwala na uzyskanie pełnego efektu wykończeniowego. Najlepsza ościeżnica jest wykonana z wysokiej jakości materiałów, dobrze uszczelnia drzwi oraz jest stabilna i funkcjonalna. Ponadto, futryna swoich wyglądem musi uwzględniać charakter mieszkania i jego wykończenia. (Zdjęcie1: produkt firmy Pol Skone, Zdjęcie 2: produkt firmy EverHouse).

Zobacz także:

Kupujemy drzwi wejściowe

Progi i uszczelki drzwiowe

Drzwi harmonijkowe

Drzwi dwuskrzydłowe – wewnętrzne i zewnętrzne

Wybieramy ościeżnicę – futrynę

2 komentarze do “Ościeżnica (Futryna)”

  1. karol napisał(a):

    Witam Państwa,poprosze o kontakt meailowy do państwa celem złożenia zapytania ofertowego

  2. Waldek napisał(a):

    Futryna to nie jest ościeżnica. Futryna wypełnia i przygotowuje surowy otwór w murze na umieszczenie w niej poszczególnych elementów wypełnienia, takich jak RAMA OKIENNA – inaczej do stałego szklenia – fix, witryna – RAMA do montowania skrzydeł drzwiowych bądź okiennych (funkcja przejściowa, lub nie przejściowa, bądź przejezdna czyli bram) – czyli OŚCIEŻNIC!!! (SAMA NAZWA WSKAZUJE: „OTWÓRZCIE NA OŚCIEŹ” czyli na całą szerokość. Dobrym przykładem może tutaj być spotykana jeszcze w starym budownictwie futryna sklepowa, w której to umieszczone są witryny (fixy) w osobnych ramach, łączone z ościeżnicą drzwiową – wejściem do sklepu wraz z następną ramą okienną.


Zostaw komentarz