Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Progi i uszczelki drzwiowe

Progi są tak powszechnie używane, że kiedy ich zabraknie, ludzie tego nie zauważają od razu. Większą uwagę zwracają na nie osoby mające problemy z poruszaniem się, niewidome i dzieci. Dla nich zawsze są pewnego rodzaju przeszkodą lub punktem orientacyjnym który informuje ich, że właśnie przechodzą do innego pomieszczenia (jeśli drzwi są otwarte). Jednak progi spełniają bardzo ważną rolę, więc warto się im bliżej przyjrzeć. Uszczelki po co są, każdy dobrze wie, ale sprawdzimy i tej kwestii, co znajdziemy na rynku.

Progi – potrzebne czy nie?

Obecne w drzwiach od wieków. Symbol wejścia do domu, budynku lub przekraczania jakiegoś ważnego etapu. Dziś zyskały nową symbolikę, niestety niezbyt pozytywną. Stały się, obok schodów, symbolem barier, jakie napotykają osoby niepełnosprawne w swoim życiu.

Tymczasem progi wymyślono, i stosuje się je do dziś, w dobrym celu. Chodzi przede wszystkim o uszczelnienie drzwi, zwłaszcza tych wejściowych. Progi często kupuje się w komplecie z drzwiami, ale można je dokupić oddzielnie. Mają bardzo różne rozmiary, jeśli chodzi o szerokość, długość i wysokość. Wykonywane są najczęściej z drewna, ale również z metalu i tworzyw sztucznych.

Szerokość i długość progu należy dobierać do wymiarów światła ościeży. Koniecznie musi być solidnie przymocowany, aby nie powodować problemów z przechodzeniem i nie powodować upadków. Obecnie dość często rezygnuje się z montowania progów w drzwiach wewnętrznych. Nie ma już takiego problemu, jak dawniej, że zimne powietrze wiało domownikom po nogach. Nasze domy są znacznie szczelniejsze, a progi utrudniają poruszanie się małym dzieciom, osobom starszym i mającym inne problemy z poruszaniem się.

Tak więc o tym, czy montować progi do drzwi wewnętrznych należy decydować indywidualnie. Pamiętajmy jednak, że szpara pod drzwiami przepuszcza nie tylko powietrze, ale również światło. Nie wszystkim to odpowiada.

Sprawa uszczelek

Tak naprawdę, to obecnie najważniejsze są szczelne drzwi zewnętrzne i okna. Mało kto uszczelnia drzwi znajdujące się wewnątrz domu. Czasem wystarczy położenie na podłodze specjalnego ochraniacza zabezpieczającego przed ewentualnymi przeciągami.

Ciepło uciekające drzwiami zewnętrznymi można zatrzymać dzięki specjalnym uszczelkom. Jest ich kilka rodzajów.

Uszczelki samoprzylepne – wykonane z gumy lub specjalnej pianki. Są proste w mocowaniu, skuteczne i dość trwałe.

Uszczelki obwiedniowe – z gumy. Stosuje się je do uszczelnienia drzwi dookoła we wgłębieniu ościeżnicy i w skrzydle.

Uszczelki opadające – jest to sprytny mechanizm z uszczelką gumową, uszczelniający dolną część drzwi.

Uszczelki pęczniejące – montuje się je w drzwiach przeciwpożarowych we wgłębieniu ościeżnicy.

Uszczelki dymoszczelne – kupuje się je w komplecie (3 rodzaje). Mocuje się je dookoła drzwi wraz z uszczelką wlokącą i progiem lub listwą opadającą. Zapewniają dymoszczelność w klasie S dla drzwi przeciwpożarowych.

Uszczelki akustyczne – również kupowane są w komplecie (3 rodzaje) i stosowane dookoła drzwi wraz z uszczelką wlokącą i progiem.

Pamiętajmy również o sprawdzeniu szczelności progu i jego zabezpieczeniu przed stratami ciepła.

Zobacz także:

Zawiasy i klamki drzwiowe

Zamki do drzwi

Dobór koloru drzwi wewnętrznych

Akcesoria drzwiowe

Jak zamontować drzwi?

Drzwi balkonowe i tarasowe

Rodzaje drzwi wewnętrznych

3 komentarze do “Progi i uszczelki drzwiowe”

 1. Adam napisał(a):

  Witam. Mam pytanie. Zakupiłem drzwi z ościeżnicą, ale niestety zestaw nie zawiera uszczelek. Czy ktoś się orientuje, gdzie można je dokupić?

 2. dawid napisał(a):

  no chyba rzecz jasna w sklepie? są sklepy usługowe „drzwi/okna” tam będziesz miał.

 3. zene napisał(a):

  Hello.
  Na rynku pojawiły się tzw. inteligentne uszczelki, mocuje się je tak jak zwykłe do okien i drzwi.
  Ich zaletą jest samodoszczelnianie się, co powoduje że chronią przed hałasem i kurzem


Zostaw komentarz