Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Renowacja, odnawianie i malowanie drzwi

Nie wszyscy i nie zawsze muszą kupować nowe drzwi. Niektórzy mają takie, z których są zadowoleni lub do których mają sentyment, ale z czasem nawet najpiękniejsze z nich tracą na swojej atrakcyjności. Wówczas nie ma konieczności pozbywania się ich, ale przywrócenia drzwiom dawnego wyglądu lub nadania im nowego wyrazu. Bywa również, że używane jakiś czas drzwi wystarczy jednie pomalować i już będą prawie, jak nowe.

Odnawianie drzwi drewnianych

Jeśli stwierdzimy, że nasze drzwi nadają się do renowacji, a my chcemy to zrobić, mamy dwie opcje: wezwać fachowców lub samemu wziąć się do pracy.

Zaczynamy od zdemontowania klamki i zamka oraz dokładnego obejrzenia skrzydła i ościeżnicy oraz oceny, co z nimi jest nie tak. Jak wygląda ich powierzchnia, czy farba odpada, czy są zarysowania, zabrudzenia, a jeśli tak, to jak intensywne. Jeśli uszkodzenia nie są głębokie, wystarczy powierzchnię drzwi wyszlifować papierem ściernym i pomalować nową farbą lub lakierem.

Jeśli jednak farba zdecydowanie łuszczy się, a miejscami wręcz odpada dużymi płatami, trzeba ją usunąć w całości. Można to wykonać jedną z następujących metod:

– Zmiękczenie farby specjalnymi preparatami chemicznymi. Nanosi się je pędzlem, szczególnie starannie nawilżając wszelkie zarysowania, rowki i zagłębienia. Na opakowaniu preparatu zawsze jest informacja o tym, po jakim czasie farba jest dostatecznie miękka. Zdejmuje się ją szpachelką. Jeśli warstw farby jest więcej, każdą z nich należy osobno zwilżać i usuwać. Resztki farby zmywamy wodą.

– Farbę zmiękczamy gorącym powietrzem za pomocą specjalnych suszarek lub opalamy lampą lutowniczą. Potem zbieramy ją szpachelką.

– Można też pozbyć się farby mechanicznie za pomocą szlifierki, która zedrze ją z drzwi. Uprzedzamy jednak, że jest to metoda pracochłonna, bo stare farby często mocno trzymają się drewna, zwłaszcza w zagłębieniach.

Kiedy już skutecznie usuniemy całą farbę, osuszoną powierzchnię drzwi należy odpowiednio wygładzić. Najczęściej robi się to szlifierką. Jeśli istnieją głębsze ubytki w drewnie, wypełnia się je szpachlówka do drewna i znowu wygładza.

Kolejną czynnością, wymaganą jeszcze przed rozpoczęciem malowania, jest dokładne odpylenie drzwi, aby nie było na nich żadnych drobinek i paprochów, które staną się bardziej widoczne po zamalowaniu ich.

Zaczynając malowanie, najpierw nanosimy farbę podkładową, a dopiero na nią tę właściwą. Poprawia to znacznie efekt, a także przedłuża żywot tak odnowionych drzwi. Najlepszą kolejnością w tej pracy jest najpierw pomalowanie listewek przy szybie (jeśli są to drzwi oszklone), potem całego skrzydła, a na końcu ościeżnicy. Po dokładnym wyschnięciu farby, montujemy klamkę i zamek oraz mocujemy skrzydło w ościeżnicy.

Renowacja drzwi

A drzwi z tworzywa sztucznego?

Na szczęście ten rodzaj drzwi nie jest trudno utrzymać w dobrej kondycji przez dłuższy czas. Jeśli się zabrudzą, czyścimy je wodą z łagodnym detergentem lub emulsją, a potem wycieramy do sucha. Nie należy do ich mycia wykorzystywać środków zawierających octany, alkohol czy rozpuszczalniki, bo zniszczą powierzchnię drzwi.

Jeśli tego typu drzwi ulegną nieznacznemu uszkodzeniu, można spróbować naprawić je za pomocą specjalnych past do naprawy drzwi z PVC. Na rynku znajdziemy również pisaki korekcyjne o różnych barwach, którymi możemy zamaskować niewielkie ubytki czy zarysowania. Mocno uszkodzonych drzwi z tworzywa sztucznego raczej nie da się skutecznie odnowić.

Inne rodzaje drzwi

Drzwi metalowe i z włókna szklanego również nie nadają się do odnowienia. Na szczęście są bardzo trwałe i trudno je uszkodzić. Wymagają jedynie właściwej konserwacji. Lekkie zabrudzenia przemywa się wodą z łagodnym detergentem. Czasem w drzwiach metalowych można pokusić się o zmianę ich koloru, ale wykonują to tylko fachowcy metodą proszkową.

Zobacz także:

Drzwi fornirowane i lakierowane

Zawiasy i klamki drzwiowe

Wybieramy ościeżnicę – futrynę

Zamki do drzwi

Progi i uszczelki drzwiowe

Akcesoria drzwiowe

Ceny drzwi wewnętrznych

Zostaw komentarz