Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Wybieramy ościeżnicę – futrynę

Ościeżnica popularnie nazywana „futryną” spełnia niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu drzwi. Tymczasem uwaga wielu skupia się bardziej na skrzydłach drzwiowych, niż na tym, co ma je utrzymywać. Zobaczmy więc, dlaczego kwestia doboru odpowiedniej ościeżnicy jest taka istotna oraz na co zwracać uwagę podczas podejmowania decyzji o jej zakupie.

Rodzaje ościeżnic

W zasadzie mamy do omówienia trzy warianty futryn – stałe, regulowane i bezprzylgowe.

Ościeżnice stałe – najpowszechniej używane. Często nazywa się je „blokowymi”. Ich prosta konstrukcja świetnie sprawdza się, kiedy mur ma standardową grubość 90mm.  Są stosunkowo tanie, ale czasem sprawiają problemy związane z montażem i dopasowaniem do skrzydeł drzwi.

Ościeżnice regulowane – ściany w budynkach mają często bardzo różne wymiary, co sprawia, że trudniej jest znaleźć futrynę o idealnych rozmiarach. Na szczęście producenci wyszli naprzeciw klientom, by ułatwić im rozwiązanie tych problemów i na rynku od dłuższego czasu mamy ościeżnice regulowane. Jedynym ograniczeniem tego typu futryny jest minimalna grubość muru, która wynosi 75mm. Jeśli chodzi o większe gabaryty, to już nie ma granicy, bo nawet po przekroczeniu optymalnej szerokości jednej ościeżnicy, można połączyć z nią kolejną i tak do skutku, aż osiągniemy właściwą szerokość.

Ościeżnice bezprzylgowe – niestety mogą być montowane jedynie do bezprzylgowych skrzydeł drzwi, ale rozwiązanie jest bardzo nowoczesne i stylowe. Rezygnacja z tradycyjnej przylgi (specjalny kształt krawędzi drzwi), pozwala na ukrycie zawiasów wewnątrz skrzydła. Wówczas całe drzwi – futryna i skrzydło – tworzą elegancką jedną płaszczyznę, a to przekłada się na interesujący, nowoczesny efekt.

Wybierając zwróć uwagę na…

Przede wszystkim na wspomnianą już szerokość ościeżnicy. Bardzo ważne jest również dostosowanie jej do stylu i koloru wybranych skrzydeł drzwi. Nie zawsze bowiem kupujemy razem futrynę i skrzydła drzwiowe, więc zwróćmy uwagę na to, by do siebie pasowały. Także listwy wykończeniowe miewają różne kształty i kolory. Mogą łączyć się pod kątem 45˚ lub 90˚. Im również należy się dobrze przyjrzeć.

Futryny mogą też być samodzielnym elementem. Czasami montuje się tzw. „ślepe ościeżnice” tam, gdzie nie chcemy lub nie potrzebujemy montować skrzydeł drzwiowych. One też powinny ładnie komponować się ze ścianami i pomieszczeniami, które oddzielają od siebie.

Chociaż ościeżnice starszego typu są tańsze, to ich montaż bywa znacznie trudniejszy. Wymagają również dodatkowych materiałów wykończeniowych, co często wpływa na podniesienie się kosztów i w konsekwencji może się okazać, że wydamy na nie niemal tyle samo, co na nowoczesną ościeżnicę. Prawdopodobnie dlatego ościeżnice nowszej generacji sukcesywnie zdobywają coraz większą popularność.

Jeśli jednak wciąż nie wiemy, które będą najlepsze do naszych drzwi, poradźmy się fachowca, albo wybierzmy się na zakupy z zaprzyjaźnioną osobą, która zna się na tych rzeczach.

Duży wybór

Na rynku mamy naprawdę szeroki wybór ościeżnic, zarówno pod względem rodzaju, koloru, stylu czy wielkości. Producenci często, aby ułatwić wybór swoim klientom, produkują futryny tak samo wykończone, jak skrzydła drzwiowe. Najprościej jest więc kupować je w komplecie. Nowoczesne ościeżnice – na szczęście – charakteryzują się dużą funkcjonalnością i dość prostym montażem. Dobrane odpowiednio do warunków eksploatacyjnych, mogą wytrzymać nawet w bardzo trudnych warunkach.

Szczególnie ważny jest dobry wybór oraz prawidłowy montaż ościeżnic drzwi zewnętrznych. Muszą się odpowiednio mocno trzymać w ścianie, aby wraz z całym systemem antywłamaniowym, z jakim często mamy do czynienia, chronić budynek przed intruzami. Powinny też być szczególnie dokładnie uszczelnione, aby izolować dom przed utratą ciepła, a do wewnątrz nie przepuszczać chłodu i wilgoci.

Czyli co?

Czyli warto zapoznać się bliżej z tematem, rozeznać rynek, wybrać się na zakupy z kimś zorientowanym, znaleźć optymalną dla nas ościeżnicę, podjąć decyzję, kupić, zamontować i cieszyć się nią jak najdłużej. Życzymy powodzenia!

Zobacz także:

Progi i uszczelki drzwiowe

Zawiasy i klamki drzwiowe

Zamki do drzwi

Kupujemy drzwi wejściowe

Drzwi wewnętrzne

Ceny drzwi wewnętrznych

Montaż drzwi

Zostaw komentarz