Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Wygodne drzwi automatyczne

W naszych czasach drzwi automatyczne to już – w zasadzie – normalność. Ułatwiają życie w instytucjach, firmach, sklepach, na dworcach, w windach i w wielu innych publicznych miejscach. Nie musimy nic robić, aby drzwi przed nami się otworzyły i za nami zamknęły. Doceniają to osoby mające zajęte obie ręce, niepełnosprawni, a dzieci dodatkowo lubią, bo to dla nich forma zabawy. Czy zwróciliśmy jednak uwagę, że drzwi automatyczne bywają różne? Tak pod względem wyglądu, mechanizmu działania czy materiału, z jakiego zostały wykonane. Zobaczmy więc, jakie rodzaje drzwi ułatwiają nasze życie.

Rodzaje drzwi automatycznych

Automatyczne drzwi dzielą się ze względu na rodzaj mechanizmu otwierania. I tak do najpopularniejszych należą:

– przesuwne,

– rozwierane,

– obrotowe (karuzelowe),

– harmonijkowe.

Drzwi przesuwne – mogą być jedno lub dwuskrzydłowe. Jedne otwierają się na boki przesuwając wzdłuż ścian. Innym wariantem są drzwi teleskopowe, gdzie podczas otwierania wysuwa się najpierw jedno, a potem drugie skrzydło. Oba są umieszczone równolegle do siebie.

Drzwi rozwierane – określane też jako uchylne lub przymykowe. Występują z napędem dźwigni popychających lub z napędem dźwigni ślizgowych. Takie napędy mogą otwierać skrzydło drzwiowe tylko w jednym kierunku, więc ze względów bezpieczeństwa powinny otwierać się na zewnątrz.

Drzwi obrotowe – inaczej zwane karuzelowymi. Miewają 2, 3 lub 4 skrzydła połączone promieniście. Ze względu na swoją funkcjonalność (duża przepustowość) i atrakcyjny wygląd, montowane są w budynkach użyteczności publicznej, w hotelach, bankach czy galeriach handlowych.

Drzwi harmonijkowe – ich skrzydła podzielone są na równe części i połączone specjalnymi zawiasami. Podczas otwierania przesuwają się na boki i jednocześnie składają w charakterystyczną harmonijkę. Są cenione ze względu na potrzebę niewielkiej przestrzeni niezbędnej do ich otwarcia.

Drzwi automatyczne

Zastosowanie

Drzwi automatyczne znajdują swe zastosowanie jako drzwi zewnętrzne i drzwi wewnętrzne, na powierzchni lub pod powierzchnią. Ich zastosowanie bywa bardzo różne. Mogą być drzwiami wejściowymi do budynku, drzwiami przejściowymi w pomieszczeniach wewnętrznych, drzwiami do windy, do chłodni i magazynów oraz innych pomieszczeń gospodarczych. Często ustawiane są jedne za drugimi, aby chronić przebywających w budynku od gwałtownego ochłodzenia na skutek otwarcia tych na zewnątrz. Ustawione w ten sposób ograniczają również możliwość powstawania przeciągów. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest także ustawienie drzwi automatycznych z jednoczesnym przypisaniem do nich kierunku ruchu. Wówczas w sposób znaczący poprawia się płynność przechodzenia, a także bezpieczeństwo (trudniej o przypadkowe zderzenie się osób zmierzających w przeciwnych kierunkach).

Atuty

Zalety zastosowania drzwi automatycznych są oczywiste. Najczęściej wymienianymi są:

– usprawnianie komunikacji,

– nie są barierą dla osób niepełnosprawnych, ani rodziców z dziećmi w wózkach,

– odpowiednio zestawione uniemożliwiają gwałtowną wymianę powietrza,

– nie trzeba ich dotykać, więc nie sprzyjają rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów (są nieocenione w szpitalach i przychodniach),

– można w nich zastosować kontrolę dostępu do poszczególnych pomieszczeń,

– oszczędność kosztów ogrzewania,

– elegancja i prestiż.

Minusy

Zdecydowaną wadą drzwi automatycznych jest ich narażenie na awarię. Tysiące, a nawet miliony uruchomień sprawiają, że w którymś momencie mechanizmy przestają działać. Dlatego niezbędna jest tu prawidłowa eksploatacja oraz konserwacja. Większość automatycznych drzwi nie może być drzwiami ewakuacyjnymi, ani drzwiami przeciwpożarowymi czy antywłamaniowymi.

Wybór automatyki

Na decyzję o wyborze konkretnego mechanizmu otwierania mają wpływ różne czynniki. Nie należy takiego wyboru dokonywać bez konsultacji ze specjalistami.

A oto kilka istotnych rzeczy, jakie powinny być brane pod uwagę podczas doboru właściwego automatu:

– waga i wymiary skrzydeł drzwi,

– intensywność pracy (liczba cykli),

–  rodzaj sterowania,

– kubatura budynku i pomieszczeń oraz optymalna liczba osób, jakie mogą w niej przebywać jednocześnie,

– odpowiednio dużo miejsca na dane drzwi z automatem,

– dogodność dla osób niepełnosprawnych,

– konieczność stosowania systemów antypanikowych.

Jak widać drzwi automatyczne są atrakcyjne pod wieloma względami, jednak z ich wyborem i montażem należy zwrócić się do specjalistów z danej dziedziny, a potem zadbać o właściwą konserwację i serwis.

Zobacz także:

Drzwi wahadłowe

Drzwi szklane

Drzwi garażowe – bramy garażowe

Wymiary drzwi

Drzwi zewnętrzne – drewniane czy z PVC?

Zostaw komentarz