Wymiary drzwi
Bez względu na to, czy szukamy drzwi do pokoju, kuchni, korytarza, biura, gabinetu czy wejściowych do domu, mieszkania lub firmy, zawsze muszą one być odpowiednio dopasowane i spełniać warunki bezpieczeństwa. Faktem jest, że producenci często stosują swoje rozwiązania, a rzemieślnicy oferują montaż wszelkich nietypowych drzwi, jednak istnieją standardy, do których zawsze możemy się odnieść. W ten sposób łatwiej jest zapanować nad całkowitą dowolnością, a nawet chaosem, jaki groziłby na rynku drzwi.
Standardowe wymiary drzwi
Zasadniczo drzwi produkowane są w kilku określonych szerokościach mieszczących się pomiędzy 60 a 110 cm i z reguły mają jedną wysokość dla danej serii. Przyjrzyjmy się więc standaryzacji poszczególnych parametrów.
– Szerokość – odnosi się do wymiaru otworu powstałego po zamontowaniu ościeżnicy. Jak już wiemy drzwi produkowane są szerokości 60 cm, a kolejne modele zwiększają swój rozmiar o 10 cm i tak do optymalnego, czyli 110 cm. Jeśli wejście ma większe rozmiary, można wykorzystać drzwi dwuskrzydłowe, przesuwne lub rozwiązać problem dzięki dostawce (nieruchomy element wykonany z takich samych materiałów, jak drzwi).
Warto jednak wiedzieć, że za typowe rozmiary drzwi uważa się te o szerokości 80, 90 i 100 cm. Natomiast za te o parametrach 60, 70 czy 110 cm trzeba zazwyczaj dopłacić. Istotne jest również to, że szerokość otworu w murze przygotowana pod montaż drzwi powinna być większa o około 10 cm. Ta różnica zostaje wykorzystana na części mocujące i izolujące. Tak więc jeśli planujemy zamontować drzwi o szerokości 80 cm, otwór w ścianie powinien wynosić 90 cm.
– Wysokość – jest zdecydowanie ustandaryzowana i bardzo rzadko dochodzi do jakiś różnic między poszczególnymi modelami. Fachowcy montujący drzwi radzą sobie z dostosowaniem wysokości za pomocą odpowiedniej regulacji ościeżnicą. Czasem wykonują również odpowiednie przycięcie drzwi od dołu.
W przypadku drzwi płycinowych, kiedy konieczne jest znaczne ucięcie ich od dołu, trzeba zamówić u producenta specjalną wersje drzwi tzw. „przygotowanie drzwi do skrótu”. Wtedy w drzwi zostanie wstawiona większa belka, która gdy zostanie przycięta nie spowoduje destabilizacji ramiaka drzwi. Przy drzwiach z litego drewna nie ma takiej potrzeby. Największy problem jest z całymi drzwiami ze szkła, gdyż szkło hartowane jest bardzo trudne do obróbki.
– Grubość – zasadniczo nie ma tu specjalnych zaleceń technicznych. Wszystko zależy od rodzaju drzwi, wyznaczników estetycznych i tych odnośnie bezpieczeństwa (przeciwpożarowych, antywłamaniowych itp.). Ważne jest tylko, aby szerokość ościeżnicy była dopasowana do grubości muru.
Nietypowe drzwi
Do zamontowania drzwi o niestandardowych wymiarach skłania dość często zastana sytuacja, czyli taki, a nie inny otwór na drzwi, dążenie do wygody albo także zwykła „fanaberia” właściciela. I trzeba tu powiedzieć, że producenci zazwyczaj stają na wysokości zadania. Za odpowiednią dopłatą mogą wykonać dowolne drzwi jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, przesuwne, harmonijkowe, łamane, z dostawką czy łukowe.
Takie nietypowe drzwi wykonywane są dopiero po dokonaniu przez producenta wszelkich wymiarów i odpowiednim ich zaprojektowaniu. Nie trzeba dodawać, że wymagają one szczególnie starannego i fachowego montażu.
Jak widać na obecnym rynku właściwie nie ma problemu z kupieniem i zamontowaniem odpowiednich rozmiarów drzwi tak do wnętrza, jak i drzwi wejściowych. Użytkownikowi wystarczy tylko wybrać wygląd i rodzaj drzwi, a ich dopasowaniem zajmą się fachowcy.
Zobacz także:
Najnowsze opinie