Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Wymiary drzwi

Bez względu na to, czy szukamy drzwi do pokoju, kuchni, korytarza, biura, gabinetu czy wejściowych do domu, mieszkania lub firmy, zawsze muszą one być odpowiednio dopasowane i spełniać warunki bezpieczeństwa. Faktem jest, że producenci często stosują swoje rozwiązania, a rzemieślnicy oferują montaż wszelkich nietypowych drzwi, jednak istnieją standardy, do których zawsze możemy się odnieść. W ten sposób łatwiej jest zapanować nad całkowitą dowolnością, a nawet chaosem, jaki groziłby na rynku drzwi.

Standardowe wymiary drzwi

Zasadniczo drzwi produkowane są w kilku określonych szerokościach mieszczących się pomiędzy 60 a 110 cm i z reguły mają jedną wysokość dla danej serii. Przyjrzyjmy się więc standaryzacji poszczególnych parametrów.

Szerokość – odnosi się do wymiaru otworu powstałego po zamontowaniu ościeżnicy. Jak już wiemy drzwi produkowane są szerokości 60 cm, a kolejne modele zwiększają swój rozmiar o 10 cm i tak do optymalnego, czyli 110 cm. Jeśli wejście ma większe rozmiary, można wykorzystać drzwi dwuskrzydłowe, przesuwne lub rozwiązać problem dzięki dostawce (nieruchomy element wykonany z takich samych materiałów, jak drzwi).

Warto jednak wiedzieć, że za typowe rozmiary drzwi uważa się te o szerokości 80, 90 i 100 cm. Natomiast za te o parametrach 60, 70 czy 110 cm trzeba zazwyczaj dopłacić. Istotne jest również to, że szerokość otworu w murze przygotowana pod montaż drzwi powinna być większa o około 10 cm. Ta różnica zostaje wykorzystana na części mocujące i izolujące. Tak więc jeśli planujemy zamontować drzwi o szerokości 80 cm, otwór w ścianie powinien wynosić 90 cm.

Wysokość – jest zdecydowanie ustandaryzowana i bardzo rzadko dochodzi do jakiś różnic między poszczególnymi modelami. Fachowcy montujący drzwi radzą sobie z dostosowaniem wysokości za pomocą odpowiedniej regulacji ościeżnicą. Czasem wykonują również odpowiednie przycięcie drzwi od dołu.

W przypadku drzwi płycinowych, kiedy konieczne jest znaczne ucięcie ich od dołu, trzeba zamówić u producenta specjalną wersje drzwi tzw. „przygotowanie drzwi do skrótu”. Wtedy w drzwi zostanie wstawiona większa belka, która gdy zostanie przycięta nie spowoduje destabilizacji ramiaka drzwi. Przy drzwiach z litego drewna nie ma takiej potrzeby. Największy problem jest z całymi drzwiami ze szkła, gdyż szkło hartowane jest bardzo trudne do obróbki.

Grubość – zasadniczo nie ma tu specjalnych zaleceń technicznych. Wszystko zależy od rodzaju drzwi, wyznaczników estetycznych i tych odnośnie bezpieczeństwa (przeciwpożarowych, antywłamaniowych itp.). Ważne jest tylko, aby szerokość ościeżnicy była dopasowana do grubości muru.

Nietypowe drzwi

Do zamontowania drzwi o niestandardowych wymiarach skłania dość często zastana sytuacja, czyli taki, a nie inny otwór na drzwi, dążenie do wygody albo także zwykła „fanaberia” właściciela. I trzeba tu powiedzieć, że producenci zazwyczaj stają na wysokości zadania. Za odpowiednią dopłatą mogą wykonać dowolne drzwi jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, przesuwne, harmonijkowe, łamane, z dostawką czy łukowe.

Takie nietypowe drzwi wykonywane są dopiero po dokonaniu przez producenta wszelkich wymiarów i odpowiednim ich zaprojektowaniu. Nie trzeba dodawać, że wymagają one szczególnie starannego i fachowego montażu.

Jak widać na obecnym rynku właściwie nie ma problemu z kupieniem i zamontowaniem odpowiednich rozmiarów drzwi tak do wnętrza, jak i drzwi wejściowych. Użytkownikowi wystarczy tylko wybrać wygląd i rodzaj drzwi, a ich dopasowaniem zajmą się fachowcy.

Zobacz także:

Drzwi prawe, lewe, przylgowe i bezprzylgowe

Drzwi do kuchni

Drzwi do łazienki

Zawiasy i klamki drzwiowe

Progi i uszczelki drzwiowe

Zostaw komentarz