Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Zamki do drzwi

Kiedy myślimy o zabezpieczeniu mieszkania, domu lub jakiegokolwiek innego lokalu przed niepożądanymi gośćmi czy włamywaczami, najpierw do głowy przychodzi nam odpowiedni zamek do drzwi. Ale zamki do drzwi nie służą jedynie do zamykania i otwierania wejścia do budynków. Czasem działają na zasadzie mechanizmu wbudowanego w drzwi i właściwie symbolicznie zabezpieczającego dostęp do danego pomieszczenia. Jest mnóstwo rodzajów i modeli zamków. W tym artykule mamy zamiar się im bliżej przyjrzeć.

Rodzaje zamków

Generalnie dzielimy je na zamki do drzwi wejściowych i wewnętrznych. W drzwiach zewnętrznych najczęściej montuje się zamki mechaniczne, a w wewnętrznych wpuszczane w skrzydło. A oto szczegółowy podział rodzajów zamków:

  •  Zamki wpuszczane – zastawkowy –  mechanizm zamykający stanowią zastawki płytkowe, uruchamiane piórem klucza,

zapadkowy – jego częścią zaczepiającą jest specjalna zapadka, którą uruchamia klamka,

bębenkowy – tu mechanizm zamykający uruchamiany jest kluczem płaskim za pośrednictwem wkładki bębenkowej,

bezkluczowy – mechanizm zamykający lub blokujący uruchamiany jest bez klucza,

zasuwkowy – częścią zaczepiającą jest tu tylko zasuwka uruchamiana za pomocą klucza i  mechanizmu zamykającego,

zapadkowo-zasuwkowy – częściami zaczepiającymi są zapadka i zasuwka lub zamek, którego częścią zaczepiającą jest tylko zapadka, a ta przesunięta o kolejny skok kluczem pełni rolę zasuwki,

rolkowy – elementem zaczepiającym jest rolka, której wsunięcie do zaczepu następuje samoczynnie przez nacisk,

hakowy – częściami zaczepiającymi są dwa specjalne haki oraz mechanizm zamykający, który blokuje przynajmniej jeden hak.

  • Zamki wierzchnie – zapadkowy –  elementem zamykającym jest zapadka, której mechanizm samoczynnie (dzięki sprężynie) umożliwia zatrzaskowe zamknięcie skrzydła drzwiowego i zabezpieczenia ich przed otwarciem,

zasuwkowy – częścią zamykającą jest zasuwka, która podczas zamykania za pomocą właściwego klucza lub gałki, przesuwa zasuwkę i tak umożliwia zamknięcie skrzydła drzwiowego oraz zabezpieczenia go przed przypadkowym otwarciem,

zapadkowo-zasuwkowy – elementami zamykającymi są zapadka i zasuwka, gdzie mechanizm zapadki uruchamia się samoczynnie dzięki sprężynie, co umożliwia zatrzaskowe zamknięcie skrzydła drzwiowego i zabezpieczenie go przypadkowym otwarciem,

zapadkowo-zasuwkowy zespolony – częścią zamykającą jest zapadko-zasuwka, która uruchamia się samoczynnie za pomocą sprężyny i umożliwia zatrzaskowe zamknięcie skrzydła drzwiowego, dodatkowo mechanizm uruchamiany właściwym kluczem lub gałką przesuwa zapadko-zasuwki o jeden skok i dodatkowo zabezpiecza skrzydło drzwiowego przed niezamierzonym otwarciem.

Ze względu na sposób otwierania i zamykania, zamki dzielą się także na:

  • mechaniczne – znane ma od lat (większość została wymieniona powyżej),
  • elektroniczne – najczęściej wykonywane są na podstawie konstrukcji zamka wpuszczanego z tym, że oprócz elementów mechanicznych zastosowano w nich także sterowanie elektroniczne. I tak spotykamy tu typ „off line”, gdzie nie są połączone z jednym system kontroli dostępu i pracują niezależnie oraz typ „on line”, a więc połączone z systemem, gdzie mogą być zdalnie sterowane (np. w hotelach czy więzieniach).

–  sterowane za pomocą kodu na klawiaturze,

–  sterowane za pomocą karty typu cheap zwanej „iButon” działającej dzięki pamięci dotykowej.

Trudny wybór

W naszych drzwiach, zwłaszcza wejściowych, chcemy mieć jak najlepsze zamki. Na co więc zwrócić uwagę podczas wyboru  spośród tylu setek propozycji dostępnych na rynku?

Dobry zamek powinien dawać się z łatwością otworzyć mieszkańcom, a intruzom sprawiać jak najwięcej problemów, a najlepiej być nie do sforsowania. Od wewnątrz natomiast dobrze jest, kiedy ma zwykłą gałkę lub pokrętło, które szybko odblokuje drzwi w razie konieczności (np. pożaru), kiedy w panice możemy mieć problem ze znalezieniem klucza, a potem jego właściwym użyciem. Klucz tymczasem powinien być tak dopasowany, by od razu, bez zbędnych manipulacji nim, układał się w ręku w pozycji gotowej do użycia. Wówczas nawet po ciemku jego właściciel da radę włożyć go do zamku i bez trudu otworzyć drzwi.

Warto zwrócić uwagę na atesty zamków oraz to, czy klucze do nich można dorobić byle gdzie, czy tylko w autoryzowanych serwisach, gdzie należy okazać kodowaną kartę zakupu danego zamka. Niektóre zamki mają też zabezpieczenie przed celowym ich zapchaniem, co – niestety – zdarza się dość często.

Zobacz także:

Progi i uszczelki drzwiowe

Zawiasy i klamki drzwiowe

Akcesoria drzwiowe

Drzwi antywłamaniowe

Daszki nad drzwi

Zostaw komentarz