Najnowsze artykuły

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Zawiasy i klamki drzwiowe

Zawiasy, czyli okucia oraz klamki do drzwi, są bardzo ważnymi akcesoriami. Dobierając je do drzwi należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Wybór na rynku jest naprawdę bardzo duży. Można te elementy dobrać zarówno pod względem odpowiednich parametrów, jak i walorów estetycznych.

Zawiasy do drzwi

Zawiasy, czyli okucia drzwiowe, pełnią bardzo istotną rolę, bo to na nich opiera się cały ciężar drzwi. Muszą więc być naprawdę mocne, wytrzymałe  i trwałe, bo dobrze by było, aby przez cały czas swojego działania funkcjonowały poprawnie. Nikt przecież nie lubi skrzypiących drzwi, ani zwichrowanych zawiasów.

Z tego powodu, zanim zakupimy drzwi i okucia do nich, zwróćmy uwagę nie tylko na odpowiednie drzwi, ale również na zawiasy. Szczególnie, jeśli mają utrzymywać drzwi zewnętrzne, narażone na działanie czynników atmosferycznych. Podczas wyboru dobrze jest zwrócić uwagę na takie cechy zawiasów, jak:

– rodzaj łożyska w zawiasie – uważa się, że optymalne są te na kulce i te na tulejce poślizgowej,

– rodzaj zabezpieczenia przed korozją – najlepiej, jeśli okucia są galwanizowane, cynkowanie lub malowane proszkowo,

– możliwość regulacji – wygodnie jest, jeśli nie trzeba zdejmować drzwi, by je wyregulować. Dobrze jest więc, aby zawiasy miały taką opcję i były do wyregulowania w trzech płaszczyznach.

Zawias do lekkich drzwi

Zawiasy bywają bardzo różne i nie wszystkie pasują do każdego rodzaju drzwi. Inne są na przykład do drzwi drewnianych, z materiałów sztucznych, inne do szklanych, inne do wahadłowych, jeszcze inne do drzwi bezprzylgowych.

Trzeba też koniecznie dobrać okucia do wagi konkretnego skrzydła. Na prawidłową pracę zawiasów wpływają takie parametry, jak wymiary skrzydła, jego ciężar, liczba zawiasów i ich rozmieszczenie, rodzaj i jakość materiału, z jakiego wykonano skrzydło, jego poprawny montaż oraz grubość skrzydła w miejscu mocowania zawiasu.

Klamki

Klamka jest elementem drzwi najczęściej dotykanym, jest taką częścią, która może zwieńczyć dzieło ich doboru lub zniweczyć. Jeśli źle dobierzemy klamkę do drzwi, to albo będziemy się nią męczyć mechanicznie, albo estetycznie. Nie można ignorować tak ważnego zakupu. Przyjrzyjmy się więc różnym rodzajom klamek. Generalnie wyróżnia się trzy ich rodzaje:

– klamki dźwignie na kwadratowym szyldzie wykonywane  zazwyczaj z błyszczących metali (brązu, mosiądzu itp.),

– klamki dźwignie na okrągłym szyldzie wykonywane z metali i materiałów sztucznych,

– gałki drzwiowe.

Inny podział klamek wygląda następująco:

– z długim szyldem,

– z krótkim szyldem.

Zamek i klamka drzwiowa

Klamki klasyfikowane są również ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Mamy więc metalowe z patyny, mosiądzu, aluminium oraz chromu. W dodatku wszystkie te metale mogą mieć różne warianty. Na przykład  patyna anodowana, mosiądz satynowany lub mosiądz matowy, chrom satyna i inne.

Jeśli chodzi o styl klamek, wybór jest imponujący. Od ciężkich, bardzo dekoracyjnych klamek, przez klamki awangardowe czy standardowe, po klamki minimalistyczne z tworzywa sztucznego. Uważajmy jedynie, aby pod względem stylistycznym pasowały do siebie i drzwi, i klamka.

Nowoczesna klamka drzwiowa

Pamiętajmy, że akurat te dwa rodzaje akcesoriów drzwiowych mają zasadniczy wpływ na poprawne funkcjonowanie drzwi oraz ich całą prezencję. Jeśli nie czujemy się na siłach wybrać odpowiednich modeli, poprośmy o pomoc obsługę lub zlećmy to fachowcom.

Zobacz także:

Progi i uszczelki drzwiowe

Zamki do drzwi

Akcesoria drzwiowe

Drzwi do kuchni

Drzwi przesuwne czy harmonijkowe?

Drzwi do piwnicy, kotłowni, garderoby i na strych

Jak zamontować drzwi?

Daszki nad drzwi

Zostaw komentarz